Danimarkanın Yüzölçümü

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 26 Kas 2012 tarihinde açılan konu

  1. Danimarkanın Yüzölçümü Nedir


    Danimarka Krallığı, ya da kısaca Danimarka Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag olan ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2'inci Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştı.

    Danimarkanın Yüzölçümü 43.092 km2 olan ülke, Jutland Yarımadası ile 483 adadan müteşekkildir. Jutland Yarımadası Kuzey Avrupa düzlüğünün bir uzantısıdır. Kuzeyde Limfiyord Boğazı ile ayrılan yarımadanın batı kıyıları düzgün ve kum alanlarıyla kaplıdır. Kum alanlarının doğusunda bataklıklar yer alır. Son derece girintili, çıkıntılı olan doğu kıyılarında verimli moren (buzultaş) ovaları bulunur.

    Ovaların düzlüğünde seyrek rastlanan tepelerin en yükseği 173 m ile Yding Skovhojdur. Doğu kıyılarının açıklarında Büyük Fionie, Syaelland, Seeland ve Lolland adalarıyla birlikte yüzlerce küçük ada vardır. Buraya bağlı olan Grönland % 90ı buzlarla kaplı, yüksek yayla görünümündedir.

    Yüzölçümü küçük olan Danimarkanın yüksekliği fazla olmadığından, akarsuları da küçüktür. En uzun akarsuyu Jutlanddaki Guden Irmağı (160 km), Stor Irmağı (100 km), Skern Nehri (90 km), Fyn adasındaki Odenja Nehri (60 km) ile Sjelland Adasındaki Sus Nehri (82 km) Danimarkanın belli başlı ırmaklarındandır.Önemli bir gölü yoktur.