Danimarkanın Coğrafi Konumu

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 16 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Danimarka Coğrafi Konum    Danimarkanın Coğrafi Konumu Nedir

    Kuzey Avrupada Baltık Denizi ile Kuzey Denizi arasında Jutland Yarımadası ve dört yüz seksen üç ada üzerinde kurulmuş olan en küçük İskandinav ülkesi. Güneyinde Batı Almanya, doğusunda Baltık Denizi, batısında Kuzey Denizi ile çevrilidir. Dünyanın en büyük adası olan Grönland da Danimarkaya bağlıdır.

    Yüzölçümü 43.092 km2 olan ülke, Jutland Yarımadası ile 483 adadan müteşekkildir. Jutland Yarımadası Kuzey Avrupa düzlüğünün bir uzantısıdır. Kuzeyde Limfiyord Boğazı ile ayrılan yarımadanın batı kıyıları düzgün ve kum alanlarıyla kaplıdır. Kum alanlarının doğusunda bataklıklar yer alır. Son derece girintili, çıkıntılı olan doğu kıyılarında verimli moren (buzultaş) ovaları bulunur. Ovaların düzlüğünde seyrek rastlanan tepelerin en yükseği 173 m ile Yding Skovhojdur.

    Yüzölçümü küçük olan Danimarkanın yüksekliği fazla olmadığından, akarsuları da küçüktür. En uzun akarsuyu Jutlanddaki Guden Irmağı (160 km), Stor Irmağı (100 km), Skern Nehri (90 km), Fyn adasındaki Odenja Nehri (60 km) ile Sjelland Adasındaki Sus Nehri (82 km) Danimarkanın belli başlı ırmaklarındandır.Önemli bir gölü yoktur.