Danimarka Tarihi

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 9 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Danimarka ülke tarihi
  Danimarka hakkında bilgi
  Danimarkanın tarihi


  Danimarka hakkında bilgi:

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'dır. Kara sınırlarının uzunluğu (Almanya ile birlikte) 68 km'dir. Kıyılarının uzunluğu ise 7314 km'dir. Danimarka bağımsızlığını 8. yüzyıldan önce almıştır. Dini ise %95 oranında Lutherci Hıristiyan'dır. Kullanılan para birimi Danimarka Kronu'dur.

  [​IMG]

  Danimarka tarihi hakkında bilgi:

  Bilinen en eski tarihi M.S. 800 yıllarında Vikingler zamanıdır. Fakat günümüzde Avrupa müzelerinde bulunan en eski tarihi eşyalar burada yapılan kazılarda elde edilmiştir. 9-11. asırlarda burada bulunan Vikingler ilk Danimarka Krallığını kurmuşlardır. Danimarka tarihinde İngiltereyle yapılan sürekli savaşlar önemli yer tutar. Danimarka Krallığı İngiltereye yaptığı devamlı akınlar neticesinde 1013 senesinde İngiltereyi ele geçirdi.

  İngiltere ile birlikte Norveçi de Danimarkayla birleştirerek büyük bir krallık kurdu. 1042 senesinde çıkan karışıklıklarda İngiltere bağımsızlığını kazandı. 1397′de iç karışıklıklarda Norveçle birlikte İsveç de Danimarkaya bağlandı. Yapılan savaşlar sonunda 1645′te Danimarka bugünkü durumunu aldı.

  1848′de yapılan değişiklikle meşruti bir idare kabul edildi. Birinci Dünya Savaşında tarafsız kalan ülke, İkinci Dünya Savaşında de tarafsızlığını ilan etmesine rağmen, 9 Nisan 1940′da Alman orduları tarafından daha önce aralarında yapmış oldukları saldırmazlık paktı hiçe sayılarak işgale uğradı. Bu işgale karşı hiçbir mukavemette bulunmayan Danimarka ordusunu kaldırıp, donanmasını kendisi batırdı. Herhangi bir savaşın olmadığı bu işgal 1945 senesinde Almanların yenilmesiyle sona erdi. Birleşmiş milletlerin kurucu üyeleri arasında bulunan Danimarka, 1949′da NATOya katıldı.

  Avrupa Konseyinin de kurucu üyelerinden olup, Grönlandın savunması içinAmerika BirleşikDevletleri ile bir anlaşma yapmış, ayrıca 1951′de İskandinav ülkeleri arasında bir konsey kurarak işbirliğini arttırmıştır. 1960′da AETye dahil oldu.