Damatlık takım elbise seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir

'Sosyal Konular' forumunda Mirayy tarafından 4 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Damatlık takım elbise seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir


  Takım Elbise:

  Ceket: Omuz kısımları dar olmaması ve ceketin bedene tam oturması gerekir. Düğün gününde oynayacağınızı dikkate alarak kollara biraz pay verdirin.

  Ceketinizin yaka uçlarına, kol manşetlerine, etek uçlarındaki astar ile kumaşın birleştiği kısma, cep kapaklarına dikkat edin. Sökük, büzülme, çekme, kesik olup olmadığına bakın.

  Ceplerinizi gereksiz şeylerle doldurup şişirmeyin.

  Gömlek: Gömlek ne üzerinizden dökülecek kadar bol ne de vücut hatlarınızı ortaya çıkartacak kadar dar olmalıdır. Gömleğin kolları, manşet, ceketin altından yarım parmak görünecek şekilde ayarlanmalıdır. Yaka dikişleri özenli olmalıdır. Boyun ve beden ölçüleri gömlek seçiminde dikkate alınmalıdır. Pamuklu kumaş tercih edilmeli, düğmeler kumaşla uyum içinde olmalıdır.

  İyi bir gömleği gösteren yeri yakasıdır. Uzun ve dar yüzlü erkeklerin uzun yakalardan kaçınması, yuvarlak yüzlü erkeklerin ise geniş yaka kullanmaması tavsiye edilir. En ideali Atatürk yaka beyaz gömlekle, İngiliz tarzı kısa bir kravat ya da papyon takmanızdır. Gömleğinizin yakaları mutlak surette rahat olmalı, boğazınızı sıkmamalıdır.

  Koyu renkli gömleklerden kaçınmanızda fayda var çünkü koyu renk, ceketinizi çıkardığınızda teri daha çok belli eder.

  Yelek: Canlı renkli bir yelek ile gayet mütevazı olan takım elbiseniz, çok şık ve de modern bir havaya bürünebilir. Yeleğiniz beden ölçülerinize uygun olmalıdır zira ceketinizi çıkarmak zorunda kaldığınızda yelek kullandığınız için şıklığınız devam edecektir.

  Yeleğin vücudunuzu sarmasına ve düğmelendiğinde göğüs kısmının rahat olmasına özen gösterin. Yeleklerin arkası bantla ayarlanabilir olanları tercih etmeyin çünkü ceketi çıkarttığınız takdirde hoş görünmeyecektir. Sırtı tam bir yelek alıp yelek tokalarıyla tutturarak belinize tam oturmasını sağlayabilirsiniz. Yelek boyunun pantolonunuzun bel kısmının biraz üzerine çıkmasına dikkat edin.

  Kemer: Damatlığınızla birlikte eğer kemer kullanmak istiyorsanız, ayakkabınızla aynı deriye sahip olmasına dikkat edin. Kemerin tokası da sade ve şık görünmelidir. Abartılı bir tokaya sahip olan kemer, damatlığınızın mükemmelliğini bir anda bozabilir. Kemerinizin rengi ayakkabı ve damatlığınız ile uyumlu olmalı. Boyunun çok uzun olmamasına özen göstermelisiniz.

  Papyon - Kravat – Fular: Öncelikle hangisini takmak istediğinize karar vermelisiniz. Fular takarsanız, yelek de giymeniz gerekir; mevsime, mekâna ve beğeninize göre kararınızı verebilirsiniz.

  Papyon takacaksanız; gümüş, beyaz, siyah renklerde bir papyon seçin. Kravat tercih ediyorsanız, kıyafetinize uygun bir kravat tercih etmelisiniz.

  Yakanızı ise kravata uygun bir mendille ya da gelin buketinden küçük bir çiçekle tamamlayabilirsiniz. Cep mendili yaka aksesuarınızın kumaşından da yapılmış olabilir.

  Yaka çiçeklerini gelin çiçeği siparişi verilirken ısmarlamalısınız. Kendiniz için ve yakın aile fertleri için sayı vermeyi unutmamalısınız.

  Ayakkabı: Siyah ayakkabı her zaman damatlık takım elbiselerde tercih nedenidir. Gri bir takım elbise ile de yine siyah renkte bir ayakkabı kullanabilirsiniz. Ancak, kemik renginde veya lacivert takım elbiselerde kumaş ile aynı renkte ayakkabı seçmeniz uygundur. Ayrıca ayakkabınız asla mokasen olmamalıdır.

  Ayakkabılarınızı satın almak için de akşam saatlerini tercih edin ki, ayaklarınız biraz şişmiş olacağı için daya uygun bir numarayı alabilesiniz. Yeni ayakkabılarınızın dans pistinde kaymaması ve ayağınızın ayakkabılarınıza alışması için düğünden önce evde birkaç defa giyip, gezin.

  Çorap: Çorabınızı damatlığınızın rengine uygun seçmelisiniz. Kombine bir damatlık seçiminde bulunduysanız, pantolonunuzun rengine veya ayakkabınızın renginde bir renk seçmelisiniz. Düğün gününüzde aynı çoraptan bir de yedek bulundurun yanınızda. İkincisini günün tüm koşuşturmasından sonra düğün mekânına gitmeden önce giyerseniz daha rahat hisseder, daha şık görünürsünüz.

  Kravat İğnesi: Kravat iğnesi kullanacaksanız, kol düğmelerinizle takım bir iğne tercih edebilirsiniz.