Damat İçin Takının Önemi

'Sosyal Konular' forumunda Blue tarafından 3 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Damat İçin Takının Önemi

  Yüzük kadında olduğu kadar erkekte de bir simgedir. Avrupa'da altın ve benzeri takıları takan erkekler aksesuar olarak kullanırlarken, Türkiye'de ise sadece güç ve asaletin simgesi olarak kullanılmaktadır. İslam sentezine göre, erkeğin altın takması haram olarak nitelendirilirken, kadının ise ziynet eşyası olarak görülmüştür. İslam'a göre erkek sadece gümüş takı kullanabilir. Evlilik yüzükleri erkeğin karakterini belirlerken, aynı zamanda da ekonomik gücünü simgelemiştir. Aynı zamanda ekonomi alanında ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Bir yüzük bir erkeğin ekonomik alandaki kıvraklığını nasıl gösterir?!
  Altın fiyatları dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dengelerini değiştiren bir unsurdur. Evlenecek olan kişi seçeceği yüzük ve takının niteliğini belirlemelidir. Altın, taşlı-taşsız, gümüş gibi unsurları baştan belirlemelidir. Daha sonra da ömür boyu veya kendisinden sonrasına hatıra bırakıp bırakmayacağına (köklü aile hatırası ve aileyi temsil eden hediye) kesinlik kazandırmalıdır. Yüzüklerin üzerine baktığınızda her yapılan işçilik mutlaka alıcı olan kişide bir anlamı taşıdığını göstermiştir. Evlenecek olan çiftler sadece güzel olsun diye yüzük almazlar. Yüzükler, kadının erkeğe, erkeğin de kadına verdiği değeri göstermektedir. Damat adayı, gelin adayı ile birlikte yüzük seçimine giderken ekonomik durumlarını belirlemelidirler. Daha sonra da evlilikler.com'a girip kuyumcuların yüzük çeşitlerine veya fiyatlandırmalarına bakmalıdırlar. Pratik olan damat bunu yaptığı zaman bir anda birden fazla kuyumcuyu gezmiş ve görmüş olur.
  Daha sonra da kuyumculardaki modellere tek tek bakıp veya siteden seçip yüzüğünü almalıdır. Ne kadar çok kuyumculara yüzük seçmeye giderse o kadar karlı çıkacağını unutmasın. Altın sade değil işçiliğiyle birlikte satılmaktadır. Bu nedenle yapılan işçiliği göz önünde bulundurmalıdır. Böylelikle daha geniş bir vizyona sahip olunur.Yüzük alırken nelere dikkat edilmeli:

  -Yüzük almaya giderken çiftler ortak karar vermelidir.

  - Alışverişe çıkmadan önce kısa bir araştırma yapmalıdırlar.

  - Daha sonra eş adayınızla birlikte yüzük seçimine gidiniz.

  - Alacağınız yüzüğün bir aileyi temsil edeceğimi, yoksa iki kişinin mutluluğunu gösteren bir yüzük mü olacağını belirlemelisiniz. Böylelikle yüzüğünüzün maliyetinin hazırlamış olursunuz.

  - Özellikle erkekler yüzük takmayacaklarsa maliyeti ve işçiliği ağır olanları seçmemelidirler, satarken fazla zarara girmemeleri için.

  - Söz yüzüğünü erkek tarafı alırken, nişan yüzüklerinde ise, kızın yüzüğünü erkek, erkeğin yüzüğünü de kız tarafı alır.

  -Taşlı yüzük alıyorsanız alacağınız yüzüğün sertifikasını mutlaka alın. Aldığınız yüzüğü siz tanımayabilirsiniz. Taşlı yüzük aldığınızda mutlaka bir başka kuyumcuya da gösterin. Unutmayın büyük pırlanta değerli olacaktır diye bir şey yoktur. Önemli olan pırlantanın yapıldığı taştır.

  - Nişan yüzüklerini alırken mutlaka düğünde takılacak ziynet eşyasını da birlikte almanızda fayda vardır.

  - Satmayacaksanız mutlaka takı seti alın. Takı setini satarken fiyatının yarıya ineceğini unutmayın.

  - Alacağınız yüzüğün parmağınızı sıkmamasına ve kilo alacağınızı düşünerek biraz bol almanız gerektiğini unutmayın. Parmağınızdan düşecek derecede de bol olmasın.

  - Yüzükleri aldıktan sonra sakın pişman olmayın. Yüzükler sizin mutluluğunuzun anahtarıdır. Onlar resmiyet haricinde sizi bir araya getiren unsurlardır.


  Erkekler yüzüklerine o kadar çok değer verir ki, bu yüzükleri başkalarının parmaklarına takmalarına izin vermezler. Bazı batıl inançlara göre, nişan yüzükleri çiftler haricinde başka birisinin parmağına takılırsa uğursuzluk getirirmiş ve o evliliğin 3 yıla kalmaz boşanmayla sonuçlanacağı ileri sürülüyor. Bu nedenledir ki nişan yüzükleri kadın veya erkek olsun başkalarının parmaklarına takılmaz. Tabii ki bu batıl bir inançtır. Yüzükleri aldıktan sonra emin bir yerde saklayın. Nişan-Nikah-Düğün'den bir gün önce yüzüklerinizi kontrol edin. Nişan günü bir kişiyi yüzüklerden sorumlu tutun. Bu kişi size yüzükleri getirir. Genelde anneler görevli olur.