Dağcılık Sporu Hakkında Bilgi

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dağcılık Sporunun Kuralları  Dağcılık faaliyetlerine katılabilmek ve katıldıgınız faaliyetlerden zevk alabilmeniz icin hayatınızı dağcılığa adamanıza gerek yok. Yeterli bilgi,fiziki hazırlık ve uygunluk,ruhsal hazırlık,uyum,karar verme ve sorun cözme konularında kendinizi hazır hissediyorsanız dağlara gidebilir,dağcılık faliyetlerine katılarak deneyim kazanır ve bütün bunları da zevk alarak yapabilirsiz.

  Gerek kendi hayatınızı, gerekse dağlara birlikte gittiğiniz arkadaşlarınızın hayatını ve programladığınız faaliyetin gercekleşmesini riske etmemek için iyi bir hazırlık yapmanız gerek Başarılı ve zevkli bir faaliyet için, bazı beceri ve yeteneklerinizi geliştirmek,yeterli bilgiyle donanmış olmaktan sorumlusunuz.

  Daha ileri aşama faaliyetler için ise ; emniyet,ip kullanma,güvenlik,doğada ilk yardım,kurtarma,Kar,buz ve kayada tırmanış ve hareket etme konularında bilgilenmekVe bu faaliyetler esnasında size lazım olabilecek teknik malzeme,araç ve gerecleri kullanmayı öğrenmek.

  Antrenman

  Dağcılık alışık olduğunuz spor dallarının otesinde bir zorluk derecesine sahiptir.Bu nedenle de özel bir hazırlık ve antrenman temposu gerektirirEğer iyi bir kondisyon gücüne sahip değilseniz, faaliyetin başarısını,hepsinden de önemlisi ekip arkadaşlarınızın güvenliğini de etkileyebilirsiniz Günde bir ya da iki saatlik bir antrenman, sizi amacınıza yaklaştırır Koşmak,bisiklete binmek,yüzmek,merdiven çıkmak şeklinde, haftada en az üç kez yapacağınız antrenmanlar, iyi bir fizik kondisyon edinmenizi sağlar.

  Hafta sonlarında yapılacak doğa yürüyüşleri antrenmanın otesinde doğada belli bir deneyim kazanmanızı da sağlarBu yürüyüşlerde ağır sırt çantaları ile yokuş yukarı yapılacak kısa mesafeli tırmanışlar iyi bir antrenman metodudurBunların dışında Aerobik,kas gücünü artırmak için ağırlık,esneklik kazanmak içinse gerdirme hareketleri yapılabilir.

  Fiziki kondisyon yeterliliğinizin üst seviyelerde olması ne kadar önemliyse ruhsal durumunuz ve psikolojik faktörler de başarınızı etkileyebilecek önemli bir sebeptir.Dağlarda karşılacağınız en büyük zorlukların, bir çoğunun özünde, sizin ruhsal sorunlarınız vardır Dağların zirvelerinde özgürlüğü ararken, coğu zaman kendinizle de yüz yüze gelirsinizDağların koynunda bilinmeyenlere yapılan bir keşif, aslında sizin kendi sınırlarınızı da keşfetme turudur.

  Dağcılıkta sizi sıkıntıya sokacak en önemli ruhsal faktör, “doğru karar verme ve verdiğiniz kararı bilgi ve becerilerinizle bir araya getirip uygulama yeterliliğinizdir” Sırt çantanızda taşıdığınız hayati malzemeler ne kadar önemliyse,beyninizde ve zihninizde sahip olduğunuz,özellikle de vahşi doğa koşullarıyla mücadele etme ve sorun çözme becerileriniz de bir o kadar önemlidirKarşılaşılan zorluklara otomatik tepki vermek yerine dikkatlice kararlar alarak trajik olayların önüne gecmelisiniz.

  Dağcılıkta hayat kurtaran ilkeler


  Eğer lojistik bir destek merkeziniz yoksa, ekibinizi en az üç kişiden oluşturun

  Düşme olasılığı olan riskli geçişlerde ve buzul üzerinde mutlaka emniyet alıp ipe girin

  Her faaliyet için ekip uyumu şartdırLider veya coğunluğun kararına uyun

  Bilgi ve yeteneklerinizin üzerinde zorluk dereceleri olan faaliyetlere tek başınıza katılmayın

  Rota secerken veya başka kararlar alırken asla hırslarınızın ve ihtiraslarınızın esiri olmayınFaaliyetin planlamasını bilgili ve sorumlu bir kişinin yapmasına bırakın

  Faaliyetinizin özelliklerine göre, gerekli olan malzeme,giyecek ve yiyecekleri yanınızdan ayırmayın

  Benzer faaliyetlere daha önce katılmış arkadaşlarınızın bilgilerinden yararlanın onların uyarılarını dikkate alın

  Faaliyetiniz esnasında, bölgedeki hava durumu tahminlerini öğrenin ve meterolojik bilgileri edinin

  Rota bilgilerinizi ve gidişi dönüş tarihlerinizi geride kalan birine veya bir yakınınıza mutlaka bırakın.
   


Similar Threads: Dağcılık Sporu
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Kampcılık ve Dağcılıkta Malzeme Listesinde Neler Olmalı 15 Mayıs 2011
Spor Gündemi Okçuluk sporuna kaç yaşında başlamak gerekir? 10 Mayıs 2013
Spor Gündemi parkur sporu 11 Ekim 2012
Spor Gündemi Elazığsporun yeni adı ne oldu? 6 Ağustos 2012
Spor Gündemi Cirit Sporunun Özellikleri 27 Kasım 2011