Dadıyla İletişim

'Bebek Bakımı' forumunda dila_ tarafından 15 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Çocuklarımızla, yani hayattaki en değerli varlıklarımızla ilgilenen dadılarımızla ilişkilerimiz bir süreliğine yönetmek durumunda olduğumuz bir ilişki olmasının yanı sıra gerçekten çok önemli
  [​IMG]
  Önerim; öncelikli olarak dadı seçiminde gerçekten tecrübesine güvenebileceğiniz, karşılıklı rahatlıkla konuşup birlikte kararlar alıp uygulayabileceğiniz bir dadıyı seçmiş olduğunuzdan emin olmanız. Bu yüzden benim tavsiyem kendi dilinizi iyi anlayan ve kendini iyi ifade eden bir dadı ile yola çıkın. Malumunuz pek çok farklı ülkelerden gelen bakıcılar var ve bunların çoğu dilimizi iyi konuşamıyor. Bu tip dadılarla çalışanlar, genellikle kendi aralarında hiçbir konuda anlaşamayıp sürekli sorun yaşıyorlar.

  [​IMG]

  Yabancı bir dadıyla çalışacaksanız da aranızdaki anlaşma dili seviyesi maksimum düzeyde olmalı. Farklı ülkelerden alınan dadılarda genellikle dil sorununun yanı sıra kültürel sorunlar da olabiliyor. O yüzden gerçek anlamda bence iyi düşünülmesi gereken bir konu. İyi iletişim içinde olduğunuz dadınızla birlikte çocuğunuzla ilgili aldığınız kararları zaman zaman birlikte gözden geçirin. Anne-baba yani siz karar vericiler olmakla birlikte bazen kararların alınması aşamasında onun da fikirlerini mutlaka alın. Hem böylelikle kendisini iyi hissedecek hem de birlikte aldığınız kararları uygulamaya alması daha kolay olacaktır.

  [​IMG]
  Dadıyla konuşurken sakin ve yapıcı olun Çalışan annelere en büyük tavsiyem, kimsenin mükemmel olmadığını kabul ederek dadının da zaman zaman bazı küçük hata ya da eksikliklerinin olabileceğini öngörmeleri... Bazen bizler işteyken, varsa kamera yardımıyla çocuğumuzu izleriz, yoksa da evi arayarak çocuğumuzun durumunu, ne yaptığını sorarız ve duymak istemediğimiz bir şey olduğunda da kafayı takıp eve döndüğümüzde ya da telefonda o sırada olayı sinirle halletme yönüne gideriz. Oysa unutulmaması gereken önemli bir nokta; dadının o sırada bizim çocuğumuza baktığı ve onun motivasyonunun çok önemli olduğu, onunla maksimum düzeyde sakin ve yapıcı ortamlar içinde konuşmanın faydalı olduğu.

  [​IMG]

  Evde her şey mükemmel gitmeyebilir Bazen çocuğumuzun kıyafetinde bir leke olmasını bile büyütebilir ya da dadının ara sıra telefonda konuşmasından rahatsızlık duyabiliriz. Çalışma hayatının mükemmeliyetçi kadınları, evdeki her şey maalesef her zaman öyle olamayabiliyor. Yapmamız gereken bazen bunlardan bir kısmını görmezden gelmek ve yapılan iyi şeylere odaklanmak.
  Hiçbir zaman kabul edemeyeceğiniz birtakım konular varsa bunun altını çizmek, ama her konuyu dillendirmemek. Evdeki dadıyla ilişkilerinizin yapıcı ve huzurlu olmasını, dolayısıyla da sizin gönül rahatlığıyla işinize odaklanabildiğiniz günler geçirmenizi dilerim Bir sonraki sayıda yine siz çalışan annelerin hayatını kolaylaştıracak farklı önerilerde buluşmak üzere


  Nil Keskin Keleş