D Vitamini Tahlili Nasıl Yapılır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 28 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. D Vitamini Tahlili
  D Vitamini Tahlili Nasıl Yapılır

  Vitamin Dnin kandan ölçülebilen iki formu var, 25 hidroksi Vitamin D ve 1,25 hidroksi Vitamin D. 25 hidroksi Vitamin D kanda en fazla bulunan formudur ve aktif hormon olan 1,25 hidroksi Vitamin Dnin aktif olmayan öncü molekülüdür. 25 hidroksi Vitamin Dnin yarı ömrünün uzun olması ve yüksek konsantrasyonda bulunmasından dolayı bireylerin Vitamin D durumunu izlemede en sık tayini yapılan testtir.

  Vitamin Dnin vitamin D2( ergokalsiferol) ve vitamin D3 (kolekalsiferol) olmak üzere iki kaynağı vardır. Vitamin Dnin bu tiplerinin kimyasal yapıları biraz farklıdır ve alt simge ile ayrılır. Vitamin D2 formu yiyeceklerde ve birçok vitamin preparatlarında ve desteklerinde bukunur. hayvansal kaynaklı yiyecekler ve çoğu vitamin preparatlarında ve takviye edici ajanlarda bulunur. Vitamin D2 ve D3 eşdeğer etkilidir.

  25 OH Vitamin D için yapılan bir çok testle vitamin D2 ve D3'ün formları ayrılamaz ve sadece total Vitamin D rapor edilir. Nasıl olursa olsun hiçbir test ile 25-hydroxi D2 ve D3 'ün düzeyleri rapor edilemez. D vitamini durumu total 25-hidroksi vitamin D'nin düzeyi ile gösteririlir.

  Vitamin Dnin kalsiyum, fosfor ve (daha az) magnezyumun emiliminin düzenlenmesinde başlıca rolü vardır. Vitamin D kemiklerin büyümesi ve sağlığı için çok önemli rol oynar; yokluğunda , kemikler yumşaktır ve yapısal bozukluklar olur . Normalde yaptıkları onarım faliyetlerini yapamazlar. Buda erişkinde osteomalazi ve çoçuklarda raşitizm hastalığına sebep olur.