Cüneyt Türel Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 1 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cüneyt Türel Yaşamı


  Cüneyt Türel Biyografi

  Cüneyt Türel Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısıdır..

  Cüneyt Türel İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu Cüneyt Türel tiyatroya Yeşil Sahne ve Gençlik Tiyatrosu'nda başladı. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Türk Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu`na katıldı. Burada hem konservatuvar düzeyinde bir iç eğitim alıyor hem de pratik olarak seyirci karşısına çıkıyordu.

  Cüneyt Türel İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1962 yılında Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu'nda profesyonel oldu. Daha sonra Lale Oraloğlu Tiyatrosu'nda çalıştı. 1965 yılında Cimri oyunu ile 30 yıl boyunca çalışacağı Şehir Tiyatroları'na geçti. 1995 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan ayrıldı ve Tiyatro İstanbul bünyesinde bir sezon Sanat adlı oyunu oynadı.

  Cüneyt Türel 1975 yılında Ajda Pekkan'ın Palavra palavra şarkısında yaptığı düetle, herkesin hafızasında sesiyle kalıcı iz bıraktı.

  Oyuncu Cüneyt Türel 1979 yılından bu yana çeşitli sinema, televizyon ve seslendirme çalışmalarını da yaptı. 1 Mayıs 2012'de İstanbul'da öldü.

  [​IMG]

  https://forumdas.net/unlulerin-resimleri/cuneyt-turel-fotograflari-185831/#post395655