Cumhuriyet Tarihinin İz Bırakan Türk Kadınları

'Tarih Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Cumhuriyet Tarihinin İlkleri
  İz Bırakan Türk Kadınları
  Cumhuriyet Tarihinde İz Bırakan Türk Kadınları

  [​IMG]
  Cumhuriyet tarihinde en çok iz bırakan Türk kadınları

  Halide Edip Adıvar Kimdir?
  Halide Edip Adıvar (Osmanlıca: خالده اديب اديوار; d. 1884 – ö. 9 Ocak 1964) Türk yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen. Halide Onbaşı olarak da bilinir.

  Halide Edip, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşında cephede Mustafa Kemalin yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında Anadolu Ajansının kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır.

  Nene Hatun Kimdir?
  Erzurumdaki Aziziye Tabyasının savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

  Nene Hatun 1857 yılında Erzurumda doğdu. 1877 yılında 8 Kasımı 9 Kasıma bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurumun Aziziye Tabyasına girmeyi başarmışlardı.

  Zübeyde Hanım Kimdir?
  Zübeyde Hanım (1858, Selanik- Langaza – 14 Ocak 1923, İzmir), Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürkün annesidir. Aslen Konya-Karamanlıdır.

  Sabiha Gökçen Kimdir?
  Sabiha Gökçen (d. 22 Mart 1913, Bursa – ö. 22 Mart 2001, Ankara), dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilot.Mustafa Kemal Atatürkün sekiz manevi evladından biridir.

  Latife Hanım Kimdir?
  Latife Uşşaki (Uşakizade Latife veya daha sık anıldığı şekilde, Latife Hanım) (d. 17 Haziran 1898, İzmir – ö. 12 Temmuz 1975, İstanbul) Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürkün dul eşidir. 29 Ocak 1923 – 5 Ağustos 1925 tarihleri arasında iki buçuk yıl boyunca Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile evli kalmıştır.

  Afife Jale Kimdir?
  Afife Jale (1902, İstanbul – 24 Temmuz 1941, İstanbul), ilk Türk kadın tiyatro oyucusudur.

  Afet İnan Kimdir?
  Ayşe Afet İnan (Uzmay) ( 29 Kasım 1908, Selanik – 8 Haziran 1985 Ankara), Türk öğretmen, tarihçi ve sosyoloji profesörü. Atatürkün manevi kızıdır. Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden birisi olan Afet İnan, yıllar boyu kurucuları arasında yer aldığı Türk Tarih Kurumunun as başkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Tezini ortaya koyan tarihçiler arasında yer alır.