''Cumhuriyet Resimleri'' sergisi

'Medya Bölümü' forumunda By_TuaL tarafından 29 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. ''Cumhuriyet Resimleri'' sergisi

  [​IMG]
  Beşiktaş Çağdaş sanatseverleri, 28 Ekim - 29 Aralık 2008 tarihleri arasında “Cumhuriyet Resimleri''sergisi ile buluşturuyor.


  Bugüne kadar çağdaş sanat sergileri ve etkinliklerine ev sahipliği yapan Avrupa’daki müzeler formatında sanat galerileri arasında yer alan ve Türkiye’nin en büyük sanat galerisi olma özelliğini taşıyan Beşiktaş Çağdaş, 4’üncü yılında Türk plastik sanatına olan katkılarını Cumhuriyet Resimleri Sergisi ile sürdürüyor.

  Sergide, başta Ankara Resim ve Heykel Müzesi ile M.S.G.Ü. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olmak üzere çeşitli özel koleksiyonlardan derlenen, Türk resim sanatının en önemli 28 ressam ve 3 heykeltıraşının 1923 sonrasında üretmiş oldukları ve konuları Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet ve devrimleri olan 40 başyapıt sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


  Cumhuriyet Resimleri Sergisi, 28 Ekim 2008 Salı günü saat 19.00’daki düzenlenen bir kokteyl ile Beşiktaş Çağdaş’ta Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal tarafından açılacak.

  Daha önce hiç yapılmamış, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Cumhuriyet Resimleri Sergisi, 28 Ekim - 29 Aralık 2008 tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi Beşiktaş Çağdaş’ta görülebilir.

  28 Ekim 2008 ile 29 Aralık 2008 tarihleri arasında sanatseverlere açık olan sergi kapsamında, Türk resim sanatının en önemli 28 ressam ve 3 heykeltıraşının 1923 sonrasında üretmiş oldukları ve konuları Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet ve devrimleri olan 40 başyapıtı sergilenecek. Söz konusu eserler; başta Ankara Resim ve Heykel Müzesi ile M.S.G.Ü. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olmak üzere çeşitli özel koleksiyonlardan biraraya getirildi.

  Cumhuriyet Resimleri Sergisinde, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya Güral, Namık İsmail, Şeref Akdik, Zeki Kocamemi, Ali Avni Çelebi, Malik Aksel, Cemal Tollu, Sami Yetik, Zeki Faik İzer, Turgut Zaim, Halil Dikmen, Feyhaman Duran gibi Çağdaş Türk sanatının önemli sanatçılarının resimleri yer alıyor.

  Sergi dolayısıyla bir de kitap hazırlanıyor. Sergilenen Cumhuriyet konulu tabloların ve heykellerin yer aldığı eserler ile 1923'den günümüze kadar Türk Plastik Sanatları'nın genel bir değerlendirilmesini içeren "Cumhuriyet Resimleri " adlı kitabı Ümit Sezgin kaleme aldı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  KAYNAK: Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi
   
  Son düzenleme: 29 Eki 2008
 2. teşekkürler tual anlamlı bir paylaşım olmuş
   
 3. Emeğine sağlık Tual Atamızın bizlere bıraktığı en büyük armağanı böylesi güzel etkinliklerle yaşatmak ne kadar güzel