Cumhuriyet hangi tarihte ilan edilmiştir?

'Tarih Bölümü' forumunda Blizzard tarafından 15 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Cumhuriyet ne zaman ilan edilmiştir?


  Cumhuriyet ilanı Kısaca
  29 Ekim 1923’te, Halk Fırkası’nın toplantısında hükûmet buhranına çare bulmak için Teşkilât-ı Esâsiye Kanunu’nun bazı maddelerinin tavzihi ve cumhuriyet ilânı teklifini kabul ettiren Mustafa Kemal, Meclis için gerekli hazırlığını yaptı. Artık Cumhuriyet’in ilânı bir formaliteden ibaret olmuştu.TBMM saat 18: 00’de toplandı.

  Teşkilât-ı Esâsiye Yasası’ndaki bazı değişiklikler ve Cumhuriyet İlânını’n görüşülmesine sıra gelmişti. Saatlerce süren görüşmelerden sonra Mustafa Kemal gece saat 8:30’da hiç aleyhte oy olmaksızın 158 oyla cumhuriyetin kabulüyle Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhuriyetin ilânından on beş dakika sonra Cumhurreisi seçilen Mustafa Kemal,5 kürsüye gelerek Meclis’e teşekkürlerini bildirmiş ve “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.” demiştir.
   
 2. Cumhuriyet 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir.
   
 3. 29 Ekim 1923 Te kuruldu..... yardım ettiysem çok sevindimmmm:f91:
   
 4. Soru:Cumhuriyet hangi tarihte ilan edilmiştir?
  Cevap:Cumhuriyet 29 Ekim 1929 da ilan edilmiştir
   
 5. Cumhuriyet'in Kabulü 25 Ekim 1923 günü gelişen bir kabine bunalımı, Büyük Millet Meclisi'nde çalışma güçlüğünü ortaya çıkardı. 28 Ekim 1923 günü akşamına kadar kabine kurulamaması üzerine, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Çankaya köşkünde yemek sırasında arkadaşlarına; "Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz" diyerek görüşünü açıklamıştır. 29 Ekim günü Halk Fırkası Meclis Grubunda, Bakanlar Kurulunun oluşturulması konusunda tartışıldı. Sorun çözülemeyince, Gazi Mustafa Kemal Paşa'dan düşüncelerini açıklaması istendi. Mustafa Kemal Paşa, bunalımdan çıkış yolunu Anayasanın değiştirilmesi zorunluluğu ile açıkladı. Cumhuriyetin ilanını hedefleyen tasarıyı da grubun bilgisine sundu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Oca 2016