Cumhuriyet Bayramı 2010

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 29 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. 2010 Cumhuriyet Bayramı,
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2010


  Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunun 87. yıldönümünü kutlu olsun..

  [​IMG]

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyetinin ilanı anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye ve Kuzey Kıbrısta kutlanan ulusal bayramımızdır.

  Cumhuriyet Bayramının kutlandığı ülkelerde 28 Ekim günü öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün resmî tatildir. 29 Ekim günü stadyumlarda şenlikler yapılır. 29 Ekim akşamı ise geleneksel olarak fener alayı düzenlenir.

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 günü verdiği Onuncu Yıl Nutkunda, o günü “en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.


  29 EKİM 2010 CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI,ŞENLİKLERİ ve TÖRENLERİ


  Cumhuriyetin 87. yılı yılında İstanbulda görkemli bir kutlama töreni yapılacak. Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda deniz üzerinde yapılacak havai fişek, ses ve ışık gösterileri uydu yayınıyla tüm dünyaya iletilecek.İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kutlama programının yanı sıra ilçe belediyeleri de törenler ve fener alayları düzenleyecek.

  16 ayrı noktadan 48 bini aşan sayıda havai fişek atışı yapılacak ve 150 skyracer kullanılacak. En büyük havai fişeğin ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olup, yaklaşık 250 metre yüksekliğe ulaşacak. Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemi ile 800 metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak.

  15 dakikalık gösteri müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösteriler, canlı yayında Power FM 100 frekansından, yayımlanacak organizasyon müziği eşliğinde seyredilecek. Gösteri koreografisi, bu besteye göre yapıldı.

  Ortaköy ve Beşiktaş sahiline ses sistemi kurulacak. Vatandaşlar, hem havai fişek gösterilerini izleyecek, hem de ses aktivitelerini dinleyebilecek.

  Bu arada, kutlama gösterilerinin seyir noktaları olarak da Anadolu Yakasında Kuzguncuk Parkı, Paşalimanı Parkı, Üsküdar İskele, Salacak sahili ile Avrupa Yakasında Ortaköy, Beşiktaş ve Dolmabahçe sahilleri olarak açıklandı.

  Ses ve havai fişek gösterileri, 29 Ekim günü Dolmabahçe Sarayında yapılacak resepsiyonun ardından saat 19.30′da başlayacak.

  Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Bize Bıraktığı Bu ülkeyi Korumak Bizim Görevimizdir.
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu olsun.
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..

  Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte canlarını feda eden şehitlerimize Allah'tan Rahmet dileriz.