Cuma namazının farzının kılınışı

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 7 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


  1. Cuma namazının farzı nasıl kılınır    Cuma namazı Cuma günü öğle vakti cemaatle kılınması farz olan iki rekatlık bir namazdır. Cuma Namazından önce hutbe okunur.

    İlk sünnetten sonra camide ikinci ezan okunur. İmam hutbe okur, bu sırada cemaat sessiz olmalı, hatibin duasına sesli değil sessiz, içinden Amin denilmelidir.Hutbe sonrası müezzin kamet getirir. Daha sonra cemaat ile birlikte Cuma namazının farzı iki rekat halinde kılınır.Farzı kılmadan önce Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama şeklinde niyet edilir.

    cuma-namazi-.jpeg

    Birinci rekatta önce Tekbir getirilir ve Sübhaneke duası okunur. Sonra ayakta, dua okunmadan sadece imam dinlenir. İmamla rüku ve secdeye varıldıktan sonra ikinci rekata kalkılır.İkinci rekatta önce dua okunmadan sessizce imam dinlenir. Sonra imamla birlikte rüku'a durulur ve secdeye gidilir. Oturuşa geçilir. Ardından Etteahhiyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. İmamla beraber selam verilir ve Cuma namazının dört rekat halinde son sünnetini kılmak üzere ayağa kalkılır.