Cuma Namazı Kaç Rekat Diyanet

'Dini Bilgiler' forumunda Bella tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cuma namazı toplam 16 rekat olarak kılınmaktadır. 4+2+4+4+2 şeklindedir.
  Önce cuma namazını baştan sona şöyle bir gözden geçirelim. -
  İlk olarak cuma namazının başında dört rekat sünnet kılıyoruz.

  Buna, cumanın ilk sünneti, diyoruz. -Bundan sonra imam hutbeye çıkıyor, gereken konuşmasını yaptıktan sonra inerek mihraba geçiyor, birlikte cumanın farzını kılıyoruz.
  Buna da, cumanın iki rekat farzı diyoruz. -Bundan sonra ise dört rekat sünnet daha kılıyoruz. Buna da, cumanın son sünneti diyoruz. -Böylece başta dört rekat cumanın ilk sünneti, ortasında iki rekat cumanın farzı, sonunda da yine dört rekat cumanın son sünnetini kılıyor, cuma namazını sünnetleriyle birlikte kılmış oluyor, vaktin ibadetini sünnetleriyle birlikte eda etmiş olmanın huzurunu duyuyoruz

  Bundan sonra ise, isteyenler çıkıp gidebiliyorlar. Devam etmek isteyenler 4 rekat zuhr-i ahir ve 2 rekat vaktin sünneti niyetiyle namaz kılarlar. zuhr-i ahir namazı ve vaktin sünneti diye bilinen namaz Peygamber Efendimiz döneminde var olmayan bbir uygulamadır.

  Osmanlı devleti zamanın da kılınmaya başlanmıştır. normalde cuma namazı bir ilin en büyük camiinde kılınmalıdır onun dışında cuma namazı kılınmaz, il nüfüsu arttıkça cuma kılınan camiler artmıştır, bunun üzerine cuma namazı kabul olmadıysa diye öğle namazı yerine geçmesi için ihtiyaten kılınan bir namazdır. Kılmak mecburi değildir. Uygulamada bu toplam 6 rekat namazı çoğunlukla kaza namazı niyeti ile kılınmaktadır. Nasıl bir niyetle kılıyorlar bu namazları, bir de ona bakalım isterseniz. Herkesin ifadeleri farklı olsa da aşağı yukarı niyetlerini şöyle yapıyorlar: Niyet ettim vaktinde kılamadığım en son öğle namazının farzını kılmaya. Bundan sonra Niyet ettim vaktinde kılamadığım en son sabah namazının farzını kılmaya.. diyerek 4+2 namazı da kaza niyetiyle kılmış oluyorlar.

  Cuma namazını 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet şeklinde kılarak hem cuma yı hem de o günün öğle namazını kılmış oluyoruz.

  Bundan sonra isteyen çıkp gidiyor, isteyen kalıp ilave namazları kılıyor. İlave namazları da isteyen kaza namazı olarak kılabiliyor.

  Cuma namazı nasıl kılınır?

  Cuma namazının 4 rekat ilk sünnetini, aynen öğlen namazının ilk sünneti gibi kılıyoruz. Cumanın 2 rekat farzını imam kıldırıyor, imama uyarak kılıyoruz. Cumanın 4 rekat son sünnetini de yine aynı öğlen namazının sünneti gibi kılıyoruz.