Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Merve tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadisler

  Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadis-i Şerifler

  Cuma günü gusül abdesti almak sünnettir.(Taberani, el-Mucemul-Kebir)

  Melekler Cuma günü câmi kapılarında, yanlarında defter olduğu halde oturur ve gelenleri birinci, ikinci, üçüncü diye yazarlar; hatip hutbeye çıkınca defteri kapatırlar. (C.1,S.100/9)

  Cuma günü gusül ediniz; kim böyle yaparsa, bir haftalık günahlarına kefaret olur. Üç gün de fazlası vardır. (C.1,S.75/5)

  Dört kişinin defteri yeniden başlar: Hasta, iyileştiğinde; müşrik, Müslüman olduğunda; mağfiret ümit eden kimse, Cumadan döndüğünde; hacı, hacdan döndüğünde(C.1,S.69/10)

  Kıyâmet yaklaştığında zamanın akışı hızlanır; sene, ay gibi; ay, hafta gibi olur. Cumadan Cumaya olan vakit de, hurma dalının yaprakları ile birlikte ateşte yanması gibi kısalır. (C.1,S.33/9)

  Her Cuma gecesi Âdemoğullarının ameli Allaha arz olunur. Bunlardan akrabası ile alâkayı kesenin ameli kabul olunmaz. (C.1,S.115/6)

  Dört gün var ki, gecesi gündüzü gibi, gündüzü de gecesi gibidir. Allah o günlerde yemin verenin isteğini geri çevirmez, insanları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nâil olurlar. Bunlar: Kadir gecesi ve sabahı; Kurban arefesi ve sabahı; Berat gecesi ve sabahı; Cuma gecesi ve sabahıdır. (C.1,S.69/9)

  Cuma günü duâların kabul olunduğu vakti, ikindi namazı ile, güneşin batması arasında arayın. O vakit, bu kadar (yani elini kapayıp açıncaya kadar)dır. (C.1,S.6/12)

  Cuma günü olduğunda, sizden biri başını yıkar, gusül eder, mescide erkenden gider, minbere yakın oturup hutbeyi dinler ve sükût ederse, o kimsenin attığı her adım için kendisine bir senelik oruç ve bir senelik namaz sevabı verilir. (C.1,S.61/6)

  Kıyâmet günü her merhalede bana en yakın olanınız, dünyada bana en çok salât ü selâm getireninizdir. Kim Cuma günü ve gecesi bana salât ü selâm getirirse, Cenâb-ı Hak, onu, yetmişi âhiret, otuzu dünya ihtiyaçlarından olmak üzere, yüz hâcetini giderir. Sonra Allah bir melek vazifelendirir; size nasıl hediyeler gelirse, o melek de kabrime gelir, bana salevat getirenin -adını, nesebini kabilesine kadar- haber verir; Ben de beyaz bir deftere yazarım. (C.1,S.116/9)  alıntı
   


Similar Threads: Cuma Gününün
Forum Başlık Tarih
Ayetler ve Hadisler Cuma Suresi Türkçe Okunuşu 5 Temmuz 2013
Ayetler ve Hadisler Cuma Günü İle İlgili Hadisi Şerifler 8 Şubat 2013
Ayetler ve Hadisler Kur’an’da cuma ile ilgili ayetler 7 Ocak 2013
Ayetler ve Hadisler Cuma Günü Hadisleri 8 Ağustos 2012
Ayetler ve Hadisler Cuma Namazı Önemiyle İlgili Hadisler 13 Mayıs 2012