çorum un özellikleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 25 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. çorum ilinin özellikleri nelerdir
  çorum un özellikleri hakkında

  Cevap: çorum un özellikleri

  Karadeniz Bölgesinin İç Anadoluya açılan kapısı olan Çorum İli , Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir.

  Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorumda, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşa bulunmaktadır.

  Hattuşa Anadolunun kalbinde, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biridir. Hitit uygarlığı en az Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması metin tabletleri Boğazköyde bulunmuştur.

  Hititlerin diğer önemli kült (dini) merkezlerinden sayılan, arkeolojide Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri; 13 Kral Mezarı , Hatti Tunç Güneş Kursu ve Sfenksli Kapıları ile görülmeye değer tarihi bir yerdir. Ulu Önder Büyük Atatürkün bizzat direktifleriyle ilk milli kazılarımızın başlangıç noktası olması ile de önem arzeder.

  Ortaköy İlçesindeki Şapinuva ören yeri de büyük bir Hitit kenti olup, hala sürmekte olan kazı çalışmalarında bol miktarda yazılı belge ortaya çıkarılmıştır.

  Ayrıca, 1990 yılında başlatılan ve kongre dili Türkçe olan "Hititoloji Kongresi" her üç yılda bir düzenlenmekte olup, 6 yılda bir de Çorumda gerçekleştirilmektedir. Bu kongreye dünyanın bir çok yerinden bilim adamı katılmaktadır.

  Hitit uygarlığının yanısıra, her biri sanat şaheseri olan Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait; cami, köprü ve kalelerle süslü Çorum, yayları ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir yerdir.

  Meşhur leblebisi, Osmancık ve Kargıda üretilen kaliteli pirinçleri dünyaca tanınmaktadır.


  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Şub 2017