Condemned 2: Bloodshot

'Oyun Bölümü' forumunda ßyFeaR tarafından 16 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Condemned 2: Bloodshot

  Başarılı bir oyunun devam oyunlarının, aynı başarıyı devam ettiremedikleri sık sık görülür. Daha önce birçok devam oyununda bu hayal kırıklığını yaşadık. Açıkçası Condemned 2'ye de bu ön yargı ile yaklaştım. Sanki ilk oyunda yaşadığım heyecanı ikinci oyunda yaşayamayacakmışım gibi geldi. Fakat ön yargımın boşa olduğunu oyunu ilk açışımda gördüm. Condemned yine korkutmaya geliyor. Bakalım ikinci oyun nasıl?

  Önce size konuyu kısaca açıklayayım. İlk oyunda yönettiğimiz Ethan Thomas yine kontrolümüz altında. Ancak tipi biraz değişmiş ve hafiften sıyırmış olduğunu da söyleyebiliriz. Ethan kaybolan ortağını bulmaya çalışıyor. Ama olay sadece ortağı bulmakla kalmayıp birçok gizemle olayla birlikte dallanıp budaklanıyor. Konuyu daha iyi anlamak için gördüğünüz televizyonları mutlaka izleyin. Anteni hareket ettirerek yayını yakalayabilirsiniz.

  C2de yine birçok mekânda gezme olanağı bulacağız. İlk oyunda olduğu gibi yine arka sokaklar ve terkedilmiş binalar gezeceğimiz mekânların genelini oluşturuyor. Tabii bu mekânlar yine oldukça kasvetli yapılmış. El fenersiz önünüze bile görmeniz çok zor.

  Oyuna yeni eklenmiş birkaç farklı düşmanla daha baş etmek zorunda kalacaksınız. İlk olarak göreceğimiz değişik yaratık bazı mekânları kaplayan ziftten oluşmuş yaratıklar. Bunlar kimi zaman üzerinize koşarak geliyorlar, kimi zaman ise tavandan aniden önünüze sarkarak canınızı yakmaya çalışıyorlar. Fark edilmeleri zor ama ölmeleri çok kolay. Tak darbede işlerini bitirebiliyorsunuz. Bazen karşılaşacağınız insan azmanı elemanlarda oyunda mevcut. Bunlarda sürekli bağırıyorlar ölmeleri çok kolay değil ancak çok aptallar. Genellikle vurmak istediklerinde boşa yumruk sallıyorlar. Ama olurda tuttururlarsa canınız oldukça yanıyor. Nerden çıkacakları pek belli olmuyor. Biranda üzerinize çullanabilir. Üzerinize yanarak genel elemanlarda ayrı bir can sıkıntısı. Bunları gördüğünüz anda geri kaçın, çünkü dokundukları anda sizde yanmaya başlıyorsunuz. Size yetişemezlerse yere düşüyorlar, sakın öldü zannedip yürümeye devam etmeyin, söndüklerinde tamamen etkisiz kalmış oluyorlar. Bazen karşınıza silah taşıyan düşmanlarda çıkacak. Mermilerini kullanmasını bekleyin. Tekrar silahını doldurmaya başladığında saldırıp işlerini bitirebilirsiniz. Beni en çok zorlayan kişi ise elinde lolipop şeklinde testere kullanan ne olduğunu tam olarak çıkaramadığım palyaço benzeri yaratık oldu. Kullandığı silahın güçlü olmasının yanında çok iyi de dövüşüyor kerata. Zamanında yapacağınız bloklarla bu düşmanında üstesinden gelebilirsiniz. Blok demişken ilk oyunda olduğu gibi uygun zamanda blok yapmanız gerekmiyor. İstediğiniz kadar blok halde kalabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi yapılan saldırıyı bloke ederseniz düşmanınız 1-2 saniye kadar savunmasız kalıyor. Ayrıca enerji kaybettiğinizde biraz beklerseniz enerjinizin bir kısmı tekrar doluyor.
  Kullandığımız silahlara ve saldırı biçimlerine bakalım. Condemnedın en büyük özelliği elinizde hali hazırda silah olmaması, sadece etrafta bulacağınız eşyaları silah olarak kullanabilmeniz. Bu durum ikinci oyunda da aynen devam ediyor. İlk oyunda kullandığımız silahların yanına yenileri eklenmiş. Zaten geniş olan silah yelpazesi daha da geniş bir hale gelmiş. Kullandığız silahların yıprandığını unutmayın. Silahınızın yıprandığını ekranın sağında beliren işaretle anlayabilirsiniz. Silahınızı düşmanın üzerine de fırlatabiliyorsunuz (tuğlalar gayet etkili). Yanınızda yine sadece bir tane silah taşıyabildiğinizi de ekleyelim. Ancak baktınız etrafınızda silah yok o zaman iş bilek gücünüze kalıyor. Sağlı ve sollu yumrukla birlikte tekmelerinizi de konuşturacaksınız. Dövüşürken sille tokat girişmeyin, çünkü vurduğunuz kadar darbeyi de alıyorsunuz. Zamanında bloklarda rakibinizin savunmasını düşürün ve kontra yumruklarla alt etmeye çalışın. Kontra yumrukların önemi büyük, şöyle ki; rakibinize 2-3 yumruk üst üste vurduğunuzda ekranın tepesinde yumruk simgesi beliriyor bu belirdiği anda süresi bitmeden rakibinize çok güçlü bir vuruş yapma olanağınız oluyor. Bu yumruk genelde rakibinizi yere seriyor. Bu durumda tamamen savunmasız kaldığı için arka arkaya çalışıp rakibinizi saf dışı bırakabiliyorsunuz. O bakımdan bu saldırınız çok önemli.
  Dövüş sırasında yapılabilecek değişik bir stil daha mevcut. Arka arkaya yaptığınız vuruşlarda rakibinizi yakalama şansınız var. Eğer rakibinizi yakalarsanız (bu otomatik olarak oluyor) ekran slow motion moduna geçiyor ve kullanmanız gereken tuşlar ekranda beliriyor. Bunları kaçırmadan yaparsanız, son hamle olarak kafa atarak düşmanınızı saf dışı edebiliyorsunuz. İlk oyunda bulunan farklı fatality biçimleri bu oyunda çok çeşitli ve kanlı olarak yerini aynen koruyor. Ancak burada da bir farklılığa gidilmiş ve daha gerçekçi olması sağlanmış. Düşmanınız diz çöktüğünde LT+RT tuşlarına basıyor ve düşmanınızı kavrıyorsunuz. Bulunduğunuz mekâna uygun yapabileceğiniz bitiriş vuruşu varsa yapacağınız yerde kurukafa benzeri bir işaret çıkıyor. Düşmanınızı oraya götürdüğünüz anda, Ethan düşmana gereken cezayı veriyor. Gerçekten çok vahşice ölümler gerçekleştirebiliyorsunuz.
  Condemned'da yaptığımız en önemli iş, işlenen cinayetleri çeşitli alet edevatımızla incelemekti. İlk oyunda bulunan aletlerimiz ikinci oyunda da aynı şekilde elimizde. Olay yerine geldiğimizde ekranda "Study Evidence" uyarısı beliriyor. A tuşuna basıyoruz, ancak bu sefer Ethan işe yarayan aleti kendi çıkarmıyor X tuşuna basılı tutarak siz seçiyorsunuz. Zaten ekranın sol üstünde ne yapmanız gerektiği anlatılıyor. O açıdan pek zorluk çekmeyeceksiniz. İlk oyuna nazaran C2 biraz daha adventure olmuş gibi. Olay yerinde yapmış olduğunuz incelemelerde size bazı seçenekler sunuluyor, bu seçenekleri doğru seçmeniz çok önemli. Yanlış seçimler hem bölüm sonunda daha az gelişim demek, hem de bazı bilmeceleri geçebilmeniz için doğru seçenekleri seçmek zorundasınız. Ama bunları çözmek için çok fazla İngilizce bilmeniz gerekmiyor. Baktınız işin içinden çıkamıyorsunuz, yanınızda bulundurabileceğiniz bir sözlük size epey yardımcı olur.
  Oyun araştırmayı gerektiren bir oyun. Etrafta gördüğünüz dolapları mutlaka açın içinde ilk yardım çantası ve silahlar çıkabiliyor. Bazen de etrafta kullanacağınız içkiler bulacaksınız. Bunların önemi normalde size bir şey katmıyor, fakat silah kullanırken konsantre olmanızı sağlıyor. Çünkü normalde namlunuz sürekli sallanıyor. İçkiyi içtiğinizde ekranın solunda şişe ibresini göreceksiniz şişe bir süre sonra boşalıyor ve eskisi gibi konsantre eksikliği yaşıyorsunuz. Yani içkiyi bulduğunuz yerde için.
  Kısaca yapay zekâya da değinelim. İlk oyunda olan akıllı düşmanlar bu oyunda daha akıllı. Yüksek zorluk seviyelerinde oyun bayağı zorluyor. Yine saklanıp sizi hazırlıksız yakalayabiliyorlar. Ama yine ilk oyunda olan sizi gören düşmanın yinede saklanmaya çalışması bu oyunda da var. Bu durumda düşmanın size sürpriz yapma olasılığı da ortadan kalkıyor. Neyse bunu pek kafaya takmayalım. Düşmanları birbirine düşürürseniz (ki bu mümkün) işiniz yarı yarıya kolaylaşıyor. Sakın "beyler ne yapıyorsunuz çok ayıp" diyip ayırmaya çalışmayın.

  Şimdide sıra oyunun genel atmosferinde. C2'nin en iddialı olduğu yerde burası zaten. Mekânlar yine karanlık, boğucu ve iç karartıcı. Blur ve bloom efektleri oyunun atmosferine daha bir yoğunluk katmış sanki. Ethan'ın biraz sıyırmış olduğundan bahsetmiştim. Kendisinin psikolojik sorunları var ve zaman, zaman sanrılar görüyor. Ama bu sırada sizde kendinizi kaptırıyor ve açıkçası tırsmaya başlıyorsunuz. Bu hayaller sırasında ekran bulanıklaşıyor ve gerçekten hayal görüyormuşsunuz gibi oluyor. Atmosfer yine harika, oyun resmen içine çekiyor oyuncuyu.  Birazda oyunun teknik detaylarında bahsetmek istiyorum. Açıkçası oyunda kullanılan grafik motoru X360'ın gücünü tam olarak sergilemesini engellemiş. Hayır, bu sefer
  Unreal 3 grafik motoru kullanılmıyor. Monolith'in kendi geliştirdiği ve birçok oyunda kullandığı Lithtech motorunun gelişmiş bir versiyonu olan Lithtech Jupiter EX kullanılmış. Aslında motorun kötü bir iş çıkardığını söylemek büyük haksızlık olur. Ancak X360'da çok daha iyi grafiklere sahip birçok oyun oynadık. Dediğim gibi grafikler kötü değil, hatta ortalamanın üstünde. Ses efektleri oyunun vurucu noktalarından biri. Düşmanların ani saldırılarında araya giren keman sesleri sizi heyecanlandırmaya ve germeye yetiyor. Zaten sürekli dikkatli ilerlemeniz gereken bir oyunda, atmosferin sizi diken üstünde tutması gerekiyor. C2de bunu başaran bir oyun. 5.1 ses sistemine sahip arkadaşlar yaşadı. Karanlık bir ortamda iyi bir ses sistemiyle bayağı bir sıçrayacaksınız. Patlama, yanma ve kan efektleri kusursuza yakın. Oyun benim beklentilerimi karşıladı.

  Sizde korku oyunlarında hoşlanıyorsanız C2 aradığınız oyun. İlk oyunu oynayan okuyucularımız bu oyunu da kaçırmayacaktır. Oyun şu an sadece Xbox 360 ve PS3 için piyasaya sürülmüş durumda. PCye çıkması ilk oyun nedeniyle beklenebilir ama herkesin bildiği gibi artık iyi oyunları oynamak istiyorsanız yeni nesil konsollardan birine sahip olmanız gerekiyor.