Çolpan İlhan Kimdir Resimleri

'Biyografi' forumunda Demet tarafından 25 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çolpan İlhan Hayatını kaybetti
  Sadri Alışık'ın eşi Kerem Alışık'ın Annesi ve Şair Selçuk ilhan Kız kardeşi olan Çolpan İlhan Bugün 25 Temmuz 2014 de Hayatını Kaybetti.
  İsterseniz Çolpan ilhanı kısaca tanıyalım;
  Çolpan İlhan Kimdir Kısaca
  8 Ağustos 1936 tarihinde İzmir'de doğdu. Lise eğitimine Balıkesir Lisesi'nde başladı, daha sonra Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda tiyatro Bölümü'nü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Bu sırada akademideki arkadaşları ile birlikte "Akademi Tiyatrosu" adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Gelen bir teklifle 1957 yılında ilk sinema filmi “Kamelyalı Kadın”da başrol oynadı. Aynı yıl içinde Küçük Sahne'de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile "Sevgili Gölge" adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı.

  Üç sezon Küçük Sahne'de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılması ile Oda Tiyatrosu'nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal'ın "Tersine Dönen Şemsiye"sini sahnedi. Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer'in "Yarın Cumartesi"nde oynadı. Kenterler ile de "Baharın Sesi", "Nalınlar" ve "Aptal Kız"'da sahne aldı.

  Çolpan İlhan 77 yaşında 25 Temmuz 2014 de Kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
  Çolpan ilhan 27 Temmuz Pazar günü yapılacak anma töreniyle zincirli kuyu mezarlığında toprağa verilecek.

  çolpan ilhan.jpg

  Çolpan İlhan resimleri

  çolpan ilhan 2.jpg çolpan ilhan 3.jpg çolpan ilhan 4.jpg çolpan ilhan.jpg