Çok Sms Gönderenler Dikkat!.

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr Mehmet Beşir Türkmen, cep telefonuyla çok sık mesaj yazmanın el parmaklarında iltihaplanmaya yol açabileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.
  Cep telefonuyla mesajlaşmanın özellikle gençler ve öğrenciler arasında yaygın olduğunu belirten Dr. Türkmen, fazla mesaj yazanlar, ev temizliğini çok sık yapan titiz ev hanımları, sekreterler ve bilgisayar kullanıcılarının el parmaklarında iltihaplanmalar görülebildiğini söyledi. Kasların kemiğe yapışma yerinin tendon olarak adlandırıldığını ve tendonu saran bir kılıf olduğunu belirten Dr. Türkmen, “Tendon bu kılıf içinde hareket eder. Tenosinovit (SMS Hastalığı), tendon kılıfının iltihabıdır.

  Cep telefonu ile çok sık SMS yazanlar, öğrenciler, temizliği çok seven aşırı titiz kadınlar, bilgisayar kullanıcıları ve sekreterler de bu hastalığa çok sık rastlanır” diye konuştu.
  Türkmen, el parmaklarının çok sık kullanılmaması ile hastalığın tedavi edilebileceğini belirterek, “Hasta, parmaklarını çok sık kullanmamalı, cep telefonu ile çok sık SMS yazılmamalı. Cep telefonundaki bozuk tuşlar değiştirilmeli ve mesaj yazmak için baş parmak zorlanmamalı. 10 gün süreyle el ve parmaklar istirahate alınmalı. Tedaviden bir sonuç alınamazsa el baş parmağına kortizon iğnesi yapılır. Medikal tedavi yetersiz kalırsa cerrahi ameliyat teknikleri kullanılarak tendon gevşetme yöntemleri uygulanabilir” dedi.
    2. Cevap: Çok Sms Gönderenler Dikkat!.

  Daha telefonum olmadığından rahatım ama olunca dikkat ederim..:f196:
  Tesekkürler Yaren ablacım..:f40:
    3. Cevap: Çok Sms Gönderenler Dikkat!.

  bloomm kardesimmm evet daha erkenn ileride hazan annem sana alirrr merak etmeeee
    4. Cevap: Çok Sms Gönderenler Dikkat!.

  bilgilendirme için teşekkürler