Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 9 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?  Bir insanın günde ortalama 1.5 litre ile 2.5 litre arasında su içmesi gerekmektedir.Bu konuda uzmanlar sürekli bizi çok su içmemiz için uyarıyorlar yalnız günlük ne kadar çok su içmemiz gerektiği konusu çok fazla anlaşılamıyor.

  su-icmek-.

  Özellikle yaz ayında 35 derecelik sıcaklıkta çalışan bir insana 3 litre su içse dahi az gelmektedir.

  Fakat serin bir ortamda olan kişi için çoğu zaman 2 litre su yeterli olur.Aşırı ve gereğinden çok su içmenin yararını değil zararını görürüz. Bizler genelde çok su içmeye odaklandığımız için çok su içmenin zararlı olabileceği gerçeğini unutuyoruz malesef.

  Cildimizin güzelliği vucudumuzdaki toksinlerin atımı öne sürülüyor ve bizlere günde 4 litre su içmemiz öneriliyor. Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi bulunduğunun unutulmaması gerekmektedir.

  Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Bunu da tıpta hiponatremi olarak tanımlanıyor. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlı gelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, koma ve hatta ölüme neden olabileceği unutulmamlıdır.Azının zarar olduğunu bildiğimiz suyun bazen çoğuda sağlığımıza zarar verebilir.