Çocukta su kaybı olduğu nasıl anlaşılır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocukta su kaybı olduğu nasıl anlaşılır, su kaybı hakkında bilgi  İshal, kusma veya aşırı terleme gibi belirtiler gösteren hastalıklar nedeniyle çocuklarda su kaybı meydana gelebilir. Su kaybı bir çocuğun hayatına mal olabilir.

  Çocuk vücudunun %80’i sudan oluşur. Yani 5 kg. ağırlığında bir bebeğin 4 kilosu sudan meydana gelmektedir.

  Eğer bir çocuk 24 saat için toplamda 500 gr. su kaybederse ağırlığının 10’da 1’ini kaybetmiş olur ve bu da oldukça tehlikelidir. Bunu 70 kiloluk bir yetişkinin bir gün içinde 7 kilo birden kaybetmesi olarak da düşünebiliriz.

  Özellikle sıcaklarda bebeklere yeterli ölçüde su verilmesi gerekir.

  Aşırı su kaybı durumunda görülen belirtiler
  Hareketsiz ve uyuklar bir hal
  Hafif inleme
  Gözlerin altında çökme, kararma
  1 yaşın altındaki bebeklerde bıngıldak bölgesinde (*) çökme, buruşma ve yumuşama
  Hafifçe çimdiklenen derinin buruşuk kalması
  Eğer bebek %10 civarında bir su kaybına uğradıysa bu belirtiler açık bir şekilde görülür. %5’lik su kayıplarında ise belirtiler daha azdır.

  Su kaybından şüphelendiğiniz çocuğunuzun ne kadar su kaybettiğini anlamak için çocuğu tartmak ve kaybı eski ağırlığına göre hesaplamak gerekir. Su kaybeden çocukta bol ve sulu ishal görülür. Çocuk biberonu kabul etse bile kusmalar görülebilir.

  Su kaybının nedenleri ishal ve kusma nedenleri ile aynıdır. Bunlar gıda ya da mikroplardan kaynaklanabilir. İdrar fazlası ile su kaybı ise çok nadir görülür ve bu durumda diyabet yani şeker hastalığından şüphe edilmesi gerekir.

  (*) Bıngıldak: Bebeklerde bir yaşına kadarki dönemde kafanın üst kısmında yer alan ve zamanla sertleşen bölge.