Çocuklarınızı çok öpünüz

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 12 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarınızı çok öpünüz

  Her öpücük için cennette dereceler vardır


  Bir kimse, Peygamber efendimizin, torunları Hazret-i Hasan ile Hazret-i Hüseyini öptüğünü görünce (Benim on tane çocuğum var. Hiç birini öpmedim) der. Peygamber efendimiz, (Merhametli olmayan merhamet göremez) buyurur. (Buhari)


  Aydede minik yıldızları etrafına toplamıştı. Onları kollarının arasına alıyor, kucaklayıp öpüyordu. Bir diğer yandan da “Sevgili Ebeveynler! Cennette evinin güzel olmasını isteyenler çocuklarını çok öpsün diyordu. Onu gören anne-babalar da Aydedenin etrafına toplandılar. Ona; “Sevgili Aydede! Bu gün bayram mı, seyran mı; bu kutlama neden? diye sordular.

  Aydede başını kaldırıp şöyle dedi; “Artık her gün benim için bayram. Çünkü Peygamberimizin (s.a.v) bir hadisini öğrendim. Efendimiz (s.a.v); Çocuklarınızı çok öpünüz, çünkü her öpücükte sizin için cennette dereceler vardır buyurmuş. Aydede bunları söyledikten sonra sözlerine şöyle devam etti; “Peygamberimizin (s.a.v) çocukları çok sevdiğini daha önce de sizlere anlatmıştım. Kedilerin babası diye bilinen Ebu Hureyre (r.a) peygamberimiz Hz. Muhammedin (s.a.v) çocuklarla olan hatıralarını anlatırken şöyle diyor; “Bir gün bir adam, Peygamber Efendimizin huzuruna geldi. Yanında da bir çocuğu vardı. Adam ikide bir çocuğu kucağına alıp seviyordu. Peygamber Efendimiz onu görünce; Sen buna nasıl şefkat gösteriyorsan, Allah da sana, senin şefkatinden daha çok şefkat eder buyurdular.

  Bu güzel hatıranın ardından Aydede sözlerine şöyle devam etti: “Peygamberimiz karşılaştığı her çocuğa selam verirmiş. Çocuklarla arkadaşça konuşur, onların yanında çocuklaşırmış. Yolda yarış yapan çocuklar görse onlara katılırmış. Neşe ve sevincine ortak olurmuş. Artık ben de çocuklarla daha fazla ilgilenmeye, onlara daha fazla sevgi göstermeye karar verdim. Çünkü onlar bizim için cennetin anahtarı gibiler. Aydedenin bu sözleri anne ve babaların da çok hoşuna gitti. Ve tüm anne-babalar sevgiyle minik yıldızlara sarılıp onları öptüler.