Çocuklarınız yere sağlam bassın

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarımızda Ayak Sağlığı,Çocuklarda Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
  Çocuklarımız ayaklarını yere “sağlıklı” bassınlar
  Çocuklarınız yere sağlam bassın
  Ayaklarımız hayatımız boyunca bizim yükümüzü taşır. Bu büyük sorumluluğa rağmen ne yazık ki en az özen onlara gösterilir.

  Çocukluğumuzda giydiğimiz yanlış ayakkabılar yüzünden ileriki yaşlarda, ayak derisinde kronikleşmiş hastalıklardan tutun da kalça kemiklerinde ya da omurgada şekil bozukluğuna kadar birçok probleme davetiye çıkarmaktayız.

  Bugün batı dünyasının %90′lık kısmının ayağında doğal ayak gelişimini durduran, kısıtlayan ayakkabılar giymiş olmaktan kaynaklanan şekil bozukluğu mevcuttur.

  İlerleyen yaşlarında çocuklarımızın sağlıklı ve dengeli bir kemik-kas sistemi olması için ilk adımlarından itibaren ayaklarını yere “sağlıklı” basmalarına özen göstermeliyiz.

  ! Üstelik çocuklarının ayaklarının yetişkinlerin ayaklarına göre iki kat daha çok terlediklerini de unutmayın !

  Uzmanlar yeni yürümeye başlamış olan çocukların mümkünse çıplak ayak ya da sadece çorapla yürütülmesini isterler. Bunun sebebi ise, ayaklarının normal şekilde büyümesini sağlamak, hem kas yapısı ile gücünün hem de ayak parmaklarının kavrama hareketinin gelişmesine yardımcı olmaktır.

  Bebek ayakkabıları ilk andan itibaren yumuşak tabanlı, 1.kalite %100 deri, ayaktan çıkmayan ama ayak derisinin de nefes almasını sağlayan ve kaymaz yapıda olmalıdır.

  Çocuklarda görülen ayak sağlığı sorunları doğumsal olanlar ve doğumsal olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Yaşanan en yaygın sorunların başında da gelişimsel düztabanlık, genellikle hafif içe basma ve doğuştan çarpık ayak sorunları yer alıyor.


  Araştırmalar, çocukların yaklaşık yüzde 60-70’inde gelişimsel düztabanlık gözlenebildiğini gösteriyor. Gelişimsel düztabanlık genellikle hafif derecede içe basma ile birlikte görülür ve bu durum herhangi bir tedavi gerektirmeden zamanla kendiliğinden düzelir.
  Çocuklarda sıklıkla görülen diğer sorun da, içe basmadır. Eğer çocukta içe basma sorunu varsa sorun genellikle iki yaşına kadar kendiliğinden düzelir. Özel ayakkabılara, egzersizlere ihtiyaç duyulmaz. İki yaşına kadar içe basması düzelmeyen çocuklarda bunun nedenini bulmaya yönelik ayrıntılı muayene yapılması gerekir.
  Doğumsal olarak en sık görülen ayak sorunu ise çarpık ayak (Pes ekinovarus) hastalığıdır. Doğuştan çarpık ayak hastalığında, bebekler ayakları içe dönük olarak doğar. Ciddi bir sorundur, erken tedavi edilmesi büyük önem taşır. Yenidoğan döneminde dokular hala esnekken alçı tedavisine başlanması gerekir. Alçı tedavisinin başarı oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Başarısız olduğu, yetersiz kaldığı veya geç kalınmış ağır vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Çocukluk dönemi ayak sorunlarının erken tespiti çok önemlidir. Dolayısıyla ailelere bu konuda büyük bir görev düşüyor. Anne ve babalar, çocuklarında düztabanlık veya içe basma gibi bir sorun olduğunu fark ettiklerinde, erken dönemde ortopedi uzmanı bir hekime başvurmalıdırlar.