Çocukların Zekasını Artırmak Mümkün

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğunuzun zekasını arttırmak elinizde
  Çocuğunuzu Zeki Yetiştirmek Sizin Elinizde
  Çocukların zekasını arttırmak mümkün


  Zekanın geliştirilmesi gereken bir yetenek olduğunu söyleyen Psikiyatrist Sabri Yurdakul, çocukların zekasını artırmak için neler yapılması gerektiğini açıkladı.

  Zeka, geliştirilebilinen hatta geliştirilmesi gereken bir yetenektir. Zekası yüksek çocukların genel özelliklerine baktığımızda çok erken yaşlardan itibaren öğrenmeye ilgi duyan, çabuk konuşan, çabuk yürüyen, hızlı algılayan ama algıladığı oranda çabuk sıkılan çocuklar olduğunu görmekteyiz. Bu çocuklar zekalarını yeşertecek ortamda olduklarında kapasite kullanımları artmakta ve çok büyük başarılara ulaşmaktadır.

  Çocukların Zekasını Artırmak için Neler Yapılmalı?

  Einstein'ın zekasının sadece %20'sini kullanarak büyük düşüncelere ulaştığını göz önüne alırsak zeka kadar, zekanın kullanımının da önemli olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü zeka testleri tam olarak çocuğumuzun zekasını göstermeyebilir. Yani zeka testlerinde düşük skorlara sahip olan çocuğumuzu alıp zekasını geliştirecek yönde çalıştırır, bolca zeka testleri çözdürür, düşünceye sevk eden tartışmalar yapar, gelmiş geçmiş bilim adamlarının başarıya ulaştığı yollardan götürür, zihin becerileri ile el becerilerini birlikte geliştiren oyunlar oynatır, öğrenmeyi sevdirip merak duygusunu uyandırıp araştırmaya sevk edersek bir sene sonra aynı testi yaptığımızda çocuğumuzun zeka testinden aldığı puanların yüksek olduğunu görürüz.

  Çocuklarımızın zihinsel yeteneklerini açığa çıkaracak, onların bu zihinsel kapasitelerini kullanacak yönde faaliyetlere yönlendirmeli, televizyon ve bilgisayarın onların beynini köreltmesine izin vermemeliyiz. Tabii ki televizyon ve bilgisayar tamamen kaldırılmamalı ama onların zihinsel kapasitelerini artıracak zeka oyunlarına, el becerilerini artıracak etkinliklere, bedensel gelişimlerini artırmak için spora yönlendirmeli, sık sık onların düşünce becerilerini geliştirecek konular ortaya atıp tartışmalarını ve çok yönlü düşünmelerini sağlamalıyız. Bunu yaparken kaçınılması gereken tek şey söyledikleri ve yaptıklarını "aptalca" olarak nitelendirmemek, bize en saçma gelen fikirlerine bile yargılamadan yaklaşmamaktır. Ders başarıları için nasıl okula gidiyor, özel öğretmenden ve dershanelerden dersleri konusunda yardım alıyorsak aynı şekilde zihinsel gelişimleri için eğitimcilerden, psikolog ve psikiyatristlerden yardım almalı, onların bu alandaki bilgi ve tecrübelerinden faydalanmalıyız. Onların kişisel gelişimlerinin el yordamıyla ulaşabilme çabalarının çok daha ötesinde önemli olduğunu unutmamalıyız.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Çocukların Zekasını
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Üstün zekalı çocukların gelişimi 11 Ekim 2011
Bebek Bakımı Çocukların düşmanı alerji 8 Ağustos 2011
Bebek Bakımı Çocuklarınız yere sağlam bassın 8 Ağustos 2011
Bebek Bakımı 6 Yaş Çocuklarının Psikolojik Özellikleri 5 Ağustos 2011
Bebek Bakımı Çocukların korkma sebepleri nelerdir nasıl önlem alınır? 21 Temmuz 2011