Çocuklarımıza kaç yaşlarından itibaren oruç tutturmamız gerekiyor?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


  1. Çocuklarımıza kaç yaşlarından itibaren oruç tutturmamız gerekiyor?

    Dinimizde ibadetlerle yükümlü olma sınırı, ergenlik çağıdır. Kızlar adet görmeye, erkekler de ihtilam olmaya başladıkları andan itibaren dinin her türlü hükümlerinden sorumlu olurlar. Ergenlikten önce bu sorumluluk yoktur.

    Çocukları bu ağır sorumluluğa hazırlamak ailenin görevidir. Namaz ve oruç gibi temel ibadet eğitimleri, çocuğa yedi yaşından itibaren verilmeye başlanmalıdır. 10 yaşına gelmiş bir çocuk artık namaz kılmayı gayet iyi biliyor ve zaman zaman oruç tutabiliyor olmalıdır. Fakat çocuklar ergenlikten önce henüz tam anlamıyla mükellef olmadıkları için onları kesinlikle zorlamamalı, uygun bir dille kendilerine anlatılmaya çalışılmalıdır. Bu konuda en büyük görev anne ve babanındır. Buhari’de yer alan bir rivayette ashab-ı kiram’ın henüz ergenlik çağına girmemiş çocuklarını oruca alıştırdıkları, çocukların yemek için ağladıkları zaman iftar vaktine kadar onları oyuncaklarla oyaladıkları anlatılmaktadır. (Buhari, Savm, 47)

     


Similar Threads: Çocuklarımıza kaç
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Takvim kaç yılda bir tekrarlar 11 Şubat 2017
Sorun Cevaplayalım Evlat edinen kişinin evlatlığından en az kaç yaş büyük olması gerekir 12 Ocak 2017
Sorun Cevaplayalım Osmanlılar Viyana Kapısına Kaç kez dayanmıştır 16 Eylül 2016
Sorun Cevaplayalım İngilterede Havaalanında Kuşları kaçırmak için hoparlörden kimin şarkıları yayımlanmaktadır 13 Temmuz 2016
Sorun Cevaplayalım Uyuyan Güzel Masalında Uyuyan Güzel Kaç Yıllık Uykudan Uyandırılmıştır 13 Temmuz 2016