Çocuklarda yürüyüş bozukluğu nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Blizzard tarafından 12 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Çocuğunuzun yürüyüşünde bir gariplik hissettiyseniz hiç ihmal etmeden bir doktora götürün. Çoğu zaman çocuğun nazlandığını, oyun yaptığını yada dikkat çekmek istediği için böyle yürüdüğü düşünülsede bakın çocuklarda yürüyüş bozukluğunun nedenleri neler?

  Taban Düşüklüğü
  En sık rastlanılan basış bozukluklarından biridir. Ayağımızda tarak bölgesi ile topuk arasındaki çukurluk olması gerekenden daha düşükse, taban düşüklüğü ya da düztabanlık olarak tanımlanan basış bozukluğu ortaya çıkar.

  Çocuklarda 2 yaşına kadar bahsi geçen bölge koruyucu yağ tabakasıyla doludur. Bu zamandan önce alınan ayak izi, bizi yanıltabilir. 2-2,5 yaşından sonra bu yağ tabakası ortadan kalkar. Bundan sonra ayak izi alındığında eğer topuk ile tarak kemikleri arasında olması gereken yarım daire benzeri boşluk hala ortaya çıkmadıysa, bir uzmana danışarak taban düşüklüğü açısından araştırma yapılması tavsiye edilir.


  Taban Yüksekliği
  Eğer tarak kemikleri ile topuk arasında olması gereken çukur normalden daha fazla ise bu basış çukur taban olarak tanımlanır. Ayak izi alınarak derecesi gözlemlenebilir. Bu basış şekli sık düşmelere sebep olabilir.

  Parmak ucu yürümesi
  Bazı çocuklar ayakkabılı ya da ayakkabısız parmak ucunda yürüme eğilimindedirler. Eğer çocuğunuz böyle yürüyorsa, yürümesinin ne kadarını bu şekilde geçirdiğine dikkat edilmesinde fayda vardır. Eğer çoğunlukla parmak ucunda yürüyorsa, bu oyun olarak değerlendirilmemeli bir hekim görüşü alınmalıdır. Achilles tendonu kısalığı, güvercin ayak ve benzeri başka bir problem yüzünden parmak ucunda yürüyor olabilir. Bu tip basışlar ayakkabılarda yapılacak uygun düzeltmelerle ve doğru tabanlık kullanımıyla küçük yaşta önlenebilir.

  İçe Basma
  Normalde adım attığımızda iki ayak birbirine paralel basmalıdır. Eğer parmak uçları içe doğru dönüyorsa bu basış şekli içe basma olarak adlandırılır. Doğru ortopedik ayakkabı ve tabanlık kullanımıyla düşmelerde gözle görülür oranda azalmalar tespit edilmiştir. İçe basma ve düztaban problemlerine karşı ortopedik çocuk ayakkabılarıyla bu sorunlara çözüm sağlanabilmektedir.