Çocuklarda Okula Başlama Süreci

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 14 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


  1. Çocuklarda Okula Başlama Süreci Hakkında Bilgi    Çocuğun gelişiminde çok önemli bir adımdır okul.Okula başlamak çocuklar için yeni ve karmaşık bir çevreye girmek anlamına gelir dış dünyaya açılmak toplumda bir yer almak demektir.

    Okul süreci başladığında çocuklarda kişiliklerini kazanma süreci artış gösterir.Çocuklar okul sayesinde çevreye dış dünyaya daha çok açılmaya başlarlar.Okul dönemine kadar çocuk sadece anne ve babasıyla zaman geçirirken artık dünyasına başkalarının girme zamanı gelmiştir çocuk bunun bilincine varır.

    Çocuklar anaokuluna gittiklerinde biraz zor dönem geçirdikten sonra okuldaki çevresine alışır ve hızlı bir şekilde sosyal gelişim gösterirler.Çocuklar girdikleri sosyal çevrede bulunanları etkileyeceği gibi kendiside çok çabuk etkilenmektedir bu nedenle çozukların gelişim dönemlerindeki özelliklerini bilmek gerekmektedir.Okula başlayan çocuk için okul hayatının başlangıcı yaşamının dönüm noktalarından birisidir.Çocukların girdikleri yeni çevreye uyum sağlamalarını sağlamak hem eğitimcilerin hemde anne babanın görevlerindendir.Çocukların okul korkusunu ve heyecanını yenmelerine yardımcı olmak ona her zaman yanında olduğunuzu hatırlatmayı unutmayın.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocuklarda-okula-baslama-sureci-10903.jpg]cocuklarda-okula-baslama-sureci-10903[/IMGALT]