Çocuklarda okul korkusunun nedenleri nelerdir?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 5 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda Okul Korkusunun Sebebleri?
  Çocuklarda okul korkusunun nedenleri nelerdir?
  Çocuklarda Okul Korkusu

  Çocuklardaki okul çağına gelindiğinde en sık yaşanan problemlerden biridir okul korkusu... Aileler bu dönemde serinkanlı olup bu krizi iyi yönetmeleri gerekiyor.
  Okul çağına gelmiş çocuklarda sıklıkla görülen okula gitmek istememe ve korkusunun nedenleri aslında yine her şey de olduğu gibi aile ile doğru orantılı.

  * Çocuğun üstüne çok düşülmesi,
  * Yeni bir kardeşin olması ve ilginin onun üzerinde olması,
  * Çocukta hissedilen yalnızlık ve terk edilmişlik duygusu,
  * Başka bir şehre taşınılması ve çevrenin değişikliğinden duyulan kaygı,
  * Çocuğun kendine olan özgüveninin eksik olmasından dolayı kendisi ile dalga geçilmesinden korkması,
  * Özgürlüğünün elinden alınarak oyun ve televizyondan vazgeçememe, sorumluluktan korkma vs. gibi birçok neden bu korkunun başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

  Çocuklar üzerindeki bu okul korkusunu yok etmek için ise; aile ve okuldaki öğretmenlerle ortak bir çalışma yürütülmelidir. Çocuk bu korku ve endişelerinden dolayı suçlanmamalı ya da alay edilmemelidir.

  Çocukla konuşularak bu durumun normal olduğunu ve bu korkuyu kolaylıkla yenebileceğini içeren konuşmalar yaparak güven verilmelidir. Ve çocuğun okulunu sevmesi için örnekler vererek onu şevklendirmek ve heveslendirmek gerekir.
  Çocuk okula gitmek istemediğinde taviz vermeyin ve bu durumu sınıf öğretmeni ile görüşüp ortak plan hazırlayarak onu sıkmadan ve daha çok ürkütmeden okula alıştırarak sevdirmenin yollarını aramak bu yolda en önemli adımlardan biridir.