Çocuklarda Okul Korkusu

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 8 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

  1. Okulların açılmasına çok az bir süre kaldı özellikle okula yeni başlayacak çocuklaırn okul korkusunun oluşmamasına özen göstermek gerekmektedir.Okul çağına gelen çocuğun okula gitmeme yönünde direnmesi, arkadaşlarını kabul etmemesi ve ağlamak gibi tepkiler geliştirmesi okul korkusu olarak bazı çocuklarda görülebiliyor.

    [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/cocukda-okul-korkusu-28347.jpg]cocukda-okul-korkusu-28347[/IMGALT]

    Okul korkusu çocukların okula alışmalarını ve uyum sağlamalarını engelleyebiliyor.Çocuk ailesinin kendisini oraya bıraktığını ve bir daha almayacağını düşünür böyle düşünen çocuklar okula alışmakta büyük ölçüde zorluk çekerler.
    Bu durum genellikle çevresindeki kişilerle ilişki kuramayan,oyun oynamayı reddeden çocuklar okula alışma sürecinde ailelere büyük zorluk yaşatıyorlar.

    Bu durumd aolan çocuklara nasıl davranmak gerekiyor;Okula gitmeyle ilgili aile bireyleri ortak tutum içinde olmalı ve çocuğun okula gitmemesine izin verilmemelidir.Okul korkusunun çocuktan olduğu kadar okul ve öğretmen tutumlarından kaynaklanabileceği de unutulmamalı ve bu ayrıntılar araştırılmalıdır.Anne ve babalar çocuğuna kaygılarını anladığını, bu kaygıların zamanla geçeceğini ve okulda öğrendiklerinin kendileri için de önemli olduğunu vurgulamalıdırlar.