Çocuklarda öksürük nasıl tedavi edilir?

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 24 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğun öksürük tedavisi nasıl olur


  Çocuk ve Bebeklerde Öksürük ve Yardımcı Olmanın Yolları

  Çocuğunuz ve bebeğiniz öksürüyorsa evde alacağınız basit önlemlerin çok yararı olabilir:

  Sigara İçmeyin: Çocuk ve bebek olan evlerde, evin hiçbir yerinde sigara içmeyin, içilmesine izin vermeyin. Sigara dumanı, solunum yolunun koruyucu mekanizmalarını bozmakta, balgam üretimini arttırmaktadır.

  Bol Su İçirin: Balgamın daha kolay atılabilmesi sıvı kıvamlı olmasına bağlıdır. Bu da en kolay, sıvı alımını arttırarak sağlanır. En iyi balgam sökücü sudur ve bol bol tüketilmesi tavsiye edilir.

  Havadaki Nemi Arttırın: Özellikle kış aylarında iç mekanlardaki hava kuru olmakta, bu da solunum yollarının kuruluğuna, mukus kıvamının artmasına sebep olmakta. Havayı nemlendirmenin en iyi yolu, soğuk buhar makinesi kullanmaktır. Soğuk buhar, solunum yollarındaki iltihabi reaksiyonu çözmede daha güçlüdür, böylece öksürüğü de rahatlatır. Ancak birçok çocuk ve bebekte görülen buharın olumlu etkisi, alerjik hırıltısı olan çocuklarda görülmeyebilmektedir.

  Öksüren Çocuk ve Bebekler Doktora Ne zaman Götürülmelidir?

  • Evde yukarıdaki yardımcı yöntemlerle sonuç alamadıysanız
  • Öksürük giderek artıyorsa
  • Hırıltı varsa
  • Ateş yükseliyorsa, çocuk doktoruna başvurmalısınız. Özellikle doktor önerisi olmadan ezbere öksürük şurubu kullanmanın yarar değil zarar verebileceğini unutmamalısınız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017