Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Belirtileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 17 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Çocuklarda özellikle 6. aydan itibaren görülen demir eksikliği tedavi edilmezse ileride kansızlık ile sonuçlanabilir.Demir eksikliği görülen çocuklarda neler ne gibi bulgular belirtiler meydana gelir.Anne ve Babalar çocuklarında demir eksikliği olup olmadığını nasıl anlayabililer.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocuklarda-demir-eksiligi-belirtileri-frmds-184.jpeg]cocuklarda-demir-eksiligi-belirtileri-frmds-184[/IMGALT]

    Bunun için gözler görülür şekidle çocukların renklerinde bir beyazlık solukluk görülebilir ayrıca göz altlarında çukurlar ve morluklar da kansızlığın belirlenmesinde etkili olabilecek belirtilerdenden biridir.Ayrıca çocuklarda görülen huzursuzluk sürekli ağlama ve keyifsiz olmaları.İlerideki yaşlarında ise çocuklarda aradaşları ile uyumsuzluk görülebilmektedir.Demir eksikliğinin olup olmamadığını anlamak için gerekli olan kan tahlilleri vardır bunların yapılması gerekmektedir.Bu tahliller sonucunda demir eksikliği yani kansızlık olup olmadığının anlaşışması gerekmektedir.

    Demir eksikliği görülen çocuklarda bu belirtiler sonrasında tahlilerinde sonuçlarına göre hangi aşamada kansızlık olup olmadığı anlaşılır ve gerekli olan tedaviler doktor tarafındna önerilir.