çocuklarda kansızlığın nedenleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 11 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda Kansızlık Nedenleri Nelerdir?

  Çocukluk çağında kansızlık nedenleri üç büyük grupta toplanıyor.
  Eritrositlerin ve hemoglobinin yetersiz yapımına bağlı kansızlıklar, eritrositlerin aşırı yıkımına bağlı kansızlıklar ve kan kaybına bağlı kansızlıklar. Kansızlık çocuklarda çoğu zaman bu mekanizmalardan birisinin eksik veya bozuk olması sonucu oluşursa da bazı durumlarda birden fazla neden bir arada bulunabiliyor.

  Yol açtığı sorunlar dikkate alındığında, çocukların kansızlıktan korunmalarının önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu yüzden bebeklerin altı ay anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın engellenmesi için diyete önem verilmesi, demirden zengin ek gıdaların verilmesine zamanında ve uygun şekilde başlanması gerekiyor.

  Demir eksikliğinin tedavisi çoğunlukla ağızdan verilen demir preparatları ile yapılıyor.Tedavi ortalama 3 ay kadar devam ediyor. İlk 2 ay hemoglobinin yükseltilmesi, 3. ay ise demir depolarının doldurulması amaçlanıyor.
    2. Çocukluk çağında kansızlık nedenleri üç büyük grupta toplanıyor.
  - Eritrositlerin ve hemoglobinin yetersiz yapımına bağlı kansızlıklar,
  - Eritrositlerin aşırı yıkımına bağlı kansızlıklar,
  - Kan kaybına bağlı kansızlıklar.

  Kansızlık çocuklarda çoğu zaman bu mekanizmalardan birisinin eksik veya bozuk olması sonucu oluşursa da bazı durumlarda birden fazla neden bir arada bulunabiliyor.

  Prof. Dr. Cengiz Canpolat özellikle diyetin taşıdığı önemin altını çiziyor: Diyetin en önemli olduğu yaş grupları 6 ay ile 2 yaş arası, ve bir de ergenlik dönemidir. Büyümenin çok hızlı olduğu bu iki dönemde demirden fakir yiyeceklerle beslenilmesi sonucunda demir eksikliği anemisi meydana gelebilir.

  Kansızlık Önlenebilir;
  Yol açtığı sorunlar dikkate alındığında, çocukların kansızlıktan korunmalarının önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu yüzden bebeklerin altı ay anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın engellenmesi için diyete önem verilmesi, demirden zengin ek gıdaların verilmesine zamanında ve uygun şekilde başlanması gerekiyor. Erken ve düşük tartılı doğan bebeklere koruyucu demir preparatları verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Cengiz Canpolat, Zira anneden bebeğe demir transferi hamileliğin sonlarında yoğunluk kazandığı için bu bebekler demir depoları tam dolmadan doğarlar ve çoğu zaman yoğun bakımda kaldıklarından tetkikler için bebeklerden fazla kan alınmak zorunda kalınır diye ekliyor. Demir eksikliğinin tedavisi çoğunlukla ağızdan verilen demir preparatları ile yapılıyor.Tedavi ortalama 3 ay kadar devam ediyor. İlk 2 ay hemoglobinin yükseltilmesi, 3. ay ise demir depolarının doldurulması amaçlanıyor.
   


Similar Threads: çocuklarda kansızlığın
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Bebek ve konuşamayan çocuklarda kırma kusuru ya da gözlük için ölçüm yapılabilir mi? 2 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım Çocuklarda ateşi düşürmek için neler yapılabilir? 22 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım çocuklarda İdrar kaçırmaya hangi bölüm bakar 23 Ağustos 2011
Sorun Cevaplayalım Çocuklarda Kaç Diş Vardır 4 Aralık 2012