Çocuklarda İştahsizlik Sorunu Nasıl Çözülür?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 14 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda dönem dönem iştahsızlık görülebilir bunun birçok nedeni olabilir.Geçirilen enfeksiyon hastalıkları çocuklarda iştahsızlığa yol açabilir bu gibi durumlarda fazla telaşlanmamak gerekmektedir.İştahsızlık sorunu süreklilik gösteriyorsa önce bir çocuk doktoruna danışılmalı iştahsızlığın nedeni araştırılmalı ve sonuca göre tedavi yollarına gidilmelidir.

  Çocukların büyüme ve gelişmeleri dönemsel farklılıklar göstermektedir.Yaşamın ilk bir yılı büyümenin en hızlı olduğu dönem olarak bilinir.Çocukların buna bağlı olarak kalori ihtiyacı çok daha fazladır. Çocuğun İştahsızlığının belirgin bir nednei yoksa bu sorunun nasıl giderilmesi gerektiği konusunda uzmanların önerdiği çözümler vardır.Aşağıdaki ayrıntılara dikkat ederek çocuğunuzun iştahsızlığına çare bulabilirsiniz.

  Buna bende çok inanıyorum çocuk aile ile aynı sofrada aynı masada yemek yemeli sizinle birlikte sofraya oturması gerektiğini bilmeli bu alışkanlığı kazanan çocuklarda iştahsızlık sorunu çok daha az görülmektedir.

  Çocuk yediği yemeklerin yararlarını bilmeli ona bunları anlatmalısınız ayrıca besinler mevsimine göre özenli bir şekilde hazırlanmalı çocukla birlikte tüketilmesi gerekmektedir.Biz annelerin yaptığı en büyük hatalardan birisi çocuğu zorlamak elimizde bir tabak ve bir kaşıkla sürekli çocuğun peşinden koşmamız.Çocuklar düzenli saatlerde öğünler halinde yemek yemeye alıştırılmalıdır.Çocuğunuzun tabağına yiyebileceği kadar yemek koymalısınız ve yemeğini bitirmesini sağlayın yemeğini bitirdiğinde çocğunuzu taktir edin.

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Eki 2014