Çocuklarda İştah Arttırmanın Yolları

'Kadınların Dünyası' forumunda zamaneanne tarafından 29 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Her iki anneden birinin en çok yakındığı problemlerden biri de çocuğunun iştahsız olması. Elinde tabakla çocuğunun peşinden koşan annlere güzel bir haberimiz var. Çocuğunuzun iştahını bazı yöntemlerle arttırabilirisiniz. İşte bu yollar:

  BEBEKLİKTEN ÇOCUKLUĞA GEÇMESİNE İZİN VERİN

  Ne zaman ne yiyeceğine, ne giyeceğine, ne oynayacağına karar verdiğiniz bebeğiniz artık yok. Karşınızda kendi kararlarını veren, kendi isteklerinin ve sevmediklerinin farkında olan ve tabii ki buna göre yaşamak isteyen bir “çocuk var. Sınırlarını yine sizin belirlediğiniz bir dünyada kendi kuralları ile var olmak isteyen bir çocuk. Ağzına kaşığı eskisi kadar kolay sokamamanız da çok doğal bu durumda. Bu yüzden elinizde kaşık veya çatal ile peşinde koşmayın, bırakın kendisi kendi ihtiyacı kadar yesin.

  GÜNLÜK PROGRAMIMIZ BELLİ OLSUN

  Genellikle bebekliğinden itibaren uyku saatleri düzenli olan çocukların yemek saatleri de otomatik olarak düzene giriyor. Saatleriniz belirli olursa çocuğunuzun vücut ritmi de bu programa uyum sağlayacak. Bunun sonucunda çocuğunuz yemek saatlerinde acıkmaya, uyku saatlerinde de esnemeye başlayacaktır.

  "BU TABAKTAKİLERİN HEPSİ BİTECEK!" DEMEYİN

  Hemen her anne bu cümleyi çocuklarına bir kez olsun söylemiştir. Peki ama tabaktaki yemeğin miktarı çocuğunuz için uygun mu? Mide kapasitesi erişkinde 1500 ml kadar oluyor. Oysa mide kapasitesi yenidoğan bir bebekte 30 ml iken bu rakam ergenliğe doğru ancak 1000 ml civarına ulaşıyor. Çocuğunuzun mide kapasitesini en kolay, bir öğünde yemesini ve içmesini istediğiniz gıdaların hepsini küçük bir poşete koyarak anlarsınız. Sizce çocuğunuzun midesi bu kadar büyük mü? Çocuğunuzun tabağına sadece yiyebileceği kadar yemek koymaya özen gösterin.

  EK GIDAYA SEBZE İLE BAŞLAYIN

  Ek gıda dönemi aslında bebeğinizin bundan sonraki sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oturacağı bir süreç. Dolayısıyla ek gıda verirken bebeğinizin ilk tanışacağı gıdalar sebze grubundan olursa damak tadı buna uygun gelişecektir.

  İŞLER DÜZENE GİRENE KADAR ARA ÖĞÜNLERİ KALDIRIN

  Abur cubur ve hazır meyve sularının tüketimi kan şekerinde ani değişiklikler yaparak öğün öncesinde iştahı kapatıyor. Zaten küçük olan mide hacmi ara öğün ile dolmuş olan çocuğunuzdan ana öğünlerde performans beklemeyin. Bu yüzden yemek aralarında çocuğunuza “Zaten yemeğini de yemedi, aç kalmasın mantığı ile yiyecek bir şeyler vermeyin.

  GECE ÖĞÜNLERİNE SON VERİN

  Yaklaşık 9.aydan sonra gece beslenme ihtiyacı ortadan kalkıyor. Bu aylardan sonra bebeğinize vereceğiniz gece öğünleri reflü, orta kulak iltihabı ve diş çürükleri gibi riskleri beraberinde getiriyor. Üstelik çocuğunuz karnı tok olduğu için sabah kahvaltısına da isteksiz başlayacaktır.

  TEMEL REİS OLMAYIN

  Siz ıspanağı ağzınıza sürmezken çocuğunuza Temel Reis olmayın. Çocuklar dünyayı anne-babalarının yüzleri ile tanırlar. Siz karnabahar tadını alınca yüzünüzü buruşturuyorsanız, çocuğunuz da bu besini tükürecektir.

  SOFRADAN "TECRİT" ETMEYİN

  Her çocuğun, ne kadar döküp saçarak da yese, sosyal iletişiminin artması ve sofra adabını öğrenmesi için aileyle aynı sofraya oturması gerekiyor. Çocuğunuz, ailenin bir arada olduğu sofrada oturmalı. Bunun yerine tek başına mama sandalyesinde oturur ve karşısında onu yedirmek için uğraşan bir kişi ile karşılaşırsa, yemek yemeye doğal bir şey gözüyle bakmayacaktır.

  KÖFTELERE SEBZE KATIN

  Çocuğunuz sebze yemekten kaçınıyorsa, sevdiği yemeklere, örneğin çorbalara veya köftelere rendelediğiniz sebzeleri ekleyebilirsiniz. Yapabileceğiniz bir başka şey de havuç ya da salatalık gibi sebzeleri çiğ olarak çubuk şeklinde hazırlamak. Bu tarz bir sunum çocuğunuzun hoşuna gidebilir. Yemek tabaklarındaki yiyeceklerden suratlar, trenler yapmak da çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Ayrıca siz de evde bolca sebze tüketerek ona örnek olmalısınız.

  ET SEVMİYORSA YUMURTA YEDİRİN

  Et yemeyi sevmiyorsa dolmanın içine kıyma ekleyebilirsiniz. Eğer sadece kırmızı eti reddediyorsa, tavuk veya balık yedirebilirsiniz. Makarnanın üzerine kıymalı sos yapmak veya çok sık olmamak şartıyla kıymalı börek yedirmek de bir alternatif olabilir. Çocuğunuz ısrarla etten kaçınıyorsa yumurta sarısı, yoğurt, süt veya peynir de protein yerine geçecektir.

  CEZA VEYA MADDİ ÖDÜL VERMEYİN

  Yemek yemek istemiyorsa, ısrar etmeyin. Ancak yemeğini istekle, özellikle de kendisi yemişse, haftalık öğün tablosu yapıp, o öğün için bir gülen yüz etiketi yapıştırmasını sağlamanız onu motive edecektir.

  ISRAR ETMEYİN ANCAK ALTERNATİF DE YARATMAYIN

  Çocuğunuz yemeğini bitirmemeyi tercih etmiş olabilir. Bu durumda ısrar etmeyin, ancak ara öğünde de bir şey vermeyin. O zaman çocuğunuz bir sonraki öğünü beklemesi gerektiğini öğrenecektir. Ancak aklınızda bulunsun, bu düzenin oturması vakit alabilir.
    2. Cevap: Çocuklarda İştah Arttırmanın Yolları

  Eğer çocuğun iştahı yoksa bence öncelikle anne yemek yemesi konusunda çocuğa ısrar etmemeli onu kovalayarak bir kaşık daha fazla yemek vermeye çalışılmamalı. Çocuğun üstüne geldikçe yemekten soğuyor. En etkili yöntem mama tabağını onun önüne verin ve kendisi yemeye çalışsın bu onun için daha eğlenceli gelecek ve tabağını bitirecektir. ;)
    3. Cevap: Çocuklarda İştah Arttırmanın Yolları

  benim kızımda yemek yerken çok mızmızlanıyor. Binbir türlü oyun buluyoruz yemek yedirmek için. Doktorumuz kilosu yerinde olduğu için ısrarcı davranmamamız gerektiğini söyledi. Eğer kilosunda sorun yoksa bırakın acıktığı zaman yesin ama kilosu düşükse yemeği eğlenceli hale getirmekte fayda var.