Çocuklarda Geç Konuşma Bozukluğu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda Geç Konuşma Bozukluğu
  Çocuklarda Geç Konuşma
  Çocuklarda Konuşma Bozukluğu
  [​IMG]  Çocuğunuzun geç konuşması normal mi, yoksa bir konuşma bozukluğu sorunu mu var?

  Bazı çocuklar yaşıtlarına kıyasla daha geç konuşmaya başlayabiliyor.


  Geç konuşma hangi durumlarda normal karşılanmalı?


  Çocuklarda yaygın olarak görülen geç konuşma bozukluğunun bir diğer adı, “özgün dil bozukluğu. Bu duruma yol açan, belirlenebilir bir neden olmadığı halde, dil performansında ciddi bir gecikme ya da bozukluk oluyor bazı çocuklarda. Ancak buradan, her geç konuşan ya da bazı sesleri doğru söyleyemeyen çocukta bir sorun var sonucunu çıkarmak doğru olmaz.

  Uzmanlar, bazı gecikmelerin, normal sınırlar içinde sayıldığını söylüyorlar. Zaten pek çok çocuk, konuşmaya geç başladığı halde, kısa zamanda yaşıtlarının düzeyine ulaşabiliyor. Ancak, sizin bu konuda herhangi bir endişeniz varsa, bir uzmana danışarak çocuğunuzun durumunu öğrenmeniz en iyisi.

  Çocuğun zamanından konuşması neden önemli?


  Uzmanlar çocuğun psiko-sosyal gelişim aşamalarının düzenli olması, sosyal ilişkilerinin ve gelişiminin normal olması, zeka ve öğrenme kapasitesinin normal seviyeye gelmesi, ulaşması gereken gelişimsel dönemlere varması için zamanında konuşmasının önemli olduğunu söylüyorlar.

  Ne zaman geç sayılır?

  Çocuklar genelde ilk altı ayda yavaş yavaş heceleri çıkarmaya, 12nci aydan itibaren de kelimeleri söylemeye başlıyorlar. 18inci aydan sonra da artık cümle kurabiliyorlar. Çocuğunuzda bir konuşma geriliği olup olmadığını anlamak için bu gelişim dönemlerini dikkatli incelemelisiniz. Eğer, bu dönemlerin gerisinde kalıyorsa bu sorun, beraberinde zeka ve sosyal gelişim problemlerini de getirebilir. O nedenle belli bir süre bekledikten sonra hala çocuğunuzun konuşamadığını fark ederseniz gerekli incelemelerin yapılması için doktora başvurmalısınız.
  Çocuğunuzu gözlemleyin

  Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal, konuşmada gecikmesi olan çocuklarda ciddi bir sorun olasılığını düşündüren bulguları şöyle sıralıyor:

  1- Çocuğun işaret ve diğer iletişim biçimleri normal değilse
  2- Çocukta ek bir fiziksel, gelişimsel sorun varsa
  3- Anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa
  4- Çevresine karşı isteksiz ve ilgisizse
  5- Yeni ortam ve durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa
  6- Yalnız kalmayı tercih ediyorsa
  7- İsteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa

  Bu durumlardan birkaçını çocuğunuzda gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmak en doğrusudur.

  Prof. Dr. Serap Uysal