Çocuklarda Evcil Hayvan Alerjisi

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 19 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Hangi hayvanlar alerjiye sebep olur?,Evcil Hayvan ve Alerji Riski
  Evde Hayvan Bakan çocuklar Düşük Alerji Riski Taşıyorlar!

  Evde Hayvan Bakan çocuklar Düşük Alerji Riski Taşıyorlar
  Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, evimizde beslediğimiz, son derece sevimli olan evcil hayvanların alerji oluşturduğu zamanlarda büyük sorun yarattığını dile getiriyor ve çözüme yönelik önerilerde bulunuyor.

  Toplumumuzda beslenen evcil hayvanların % 62’sinin köpek, % 37’sinin ise kedi olduğu belirten Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi hayvan alerjisinde de alerjik olunan maddeden uzak durmanın çok önemli olduğunu vurguluyor.

  Kedi ve köpek alerjisinde, alerjik reaksiyonun çoğunlukla hayvanın salya ve idrar gibi atıklarına karşı geliştiğini, hayvan tüyünün bu maddeler için sadece bir taşıyıcı rol üstlendiğini anlatan Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, bu durumun hayvanın tüyünün uzunluğu ile ilgisi olmadığını belirtiyor. Ayrıca, özellikle kedi alerjisinin çok kalıcı ve bulaşıcı bir madde olduğuna, hayvanla aynı evi paylaşan insanların kıyafetlerinin ortak yaşanan okul - işyeri gibi birçok alana taşınabildiğine dikkat çekiyor.

  Alerjik Kişilere Öneriler

  Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; evde hayvan ile birlikte yaşamayı tercih eden alerjik bireyler, hayvanı mümkün olduğunca sık yıkayarak üzerindeki alerjik maddeyi uzaklaştırabileceklerini belirtiyor. Hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile sık yapılan ev temizliğinin bu yönde en çok etkili yöntem olduğuna, halıları kaldırmanın, yastık yorgan için özel alerjen geçirmeyen kılıflar kullanmanın önemine ve ev hayvanlarının yatak odalarına girmesinin engellenmesi gerektiğine değiniyor.

  Hayvan alerjenleri küçük ve havada uzun süre asılı kalabilen maddeler olduğundan dolayı, hava temizleyici aletler havada asılı olan alerjik maddeyi büyük oran da uzaklaştırabiliyor.

  Çok kalıcı olabilen kedi alerjeni, kedi evden uzaklaştırılsa bile halılarda 20 hafta, koltuklarda ise 5 yıl var olmaya devam edebiliyor. Bu nedenle alerjenden tam korunmak pek mümkün olamadığından, böyle durumlarda aşı tedavisine başvurmak gerekiyor. Aşı tedavisi dilaltı damla yöntemiyle yapıldığında 3-5 yıl arası değişebilen süre sonunda vücut hayvan alerjenine alerjik yanıt vermez duruma geliyor

  En yaygın evcil hayvanlar da dahil olmak üzere tüylü hayvanların birçoğu alerjik tepkilere sebep olabilir. Tüylerdeki kıllara ek olarak hayvanın salgıladığı yağa ve tükürüğe, ve idrarında bulunan alerjenlere (proteinlere) tepki gösterilir. Bunlar, diğer tozlara karışan havadaki küçük parçacıklardır. Bu, hava teneffüs edildiğinde alerjik tepkilere neden olabilir. At, köpek ve kediden saçılan tozlar alerjiye sebep olabilicek 10-20 çeşit madde içerir.

  Hangi hayvanlar alerjiye sebep olur?
  Küçük domuzlar, tüysüz fareler, chincilla ve kısa tüylü fino köpeği dahil, evcil hayvanların çoğu, daha önce belirtildiği gibi, alerjiye sebep olabilecektir. Kene, sivrisinek tırtılları ve hamamböceği gibi küçük hayvanlar da alerjiye sebep olabilir.

  Evcil hayvan ve alerji riski

  Evde evcil hayvan olmasının ileride alerjiye yatkınlık yaratıp yaratmayacağı ile ilgili birbiriyle çelişkili sonuçlar içeren çalışmalar vardır. Ailede astım ve alerji öyküsü varsa bir evcil hayvan edinmeden önce doktorunuza danışmalısınız