Çocuklarda demir eksikliği nedenleri nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 17 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Demir eksikliği her yaşta görülebilir çocuklarda özellikle küçük yaşlarda görülen demir eksikliğinin nedenleri nelerdir.Neden çocuklarda çok daha sık demir eksikliği görülür ve bunun nedeni belirtileri nelerdir?

  Çocuklarda görülen demir eksikliğinin başlıca nedeni yetersiz beslenmekten dolayı kaynaklanır demirin ilk kaynağı annedir. Anne hamileliğinin son 3 ayında bebeğe ilk 6 ay kadar yetecek olan demiri verirç. İlk altı ayda da anne sütüyle miktarı az ama emilim oranı yüksek demiri karşılamaya yarar.Beslenme dışındaki hatalar nedeniyle çocuklarda demir eksikliği görülmesi çok nadirdir.İnek sütü çeşitli mekanizmalarla demirin emilmesini azaltır.Aynı zamanda barsaklarda kanamalar yaparak kendisi de demir eksikliği sebebi olur.

  Sonrasında çocuklar demir ihtiyacını besilerden karşılamay başlarlar.Erken doğum, anne sütünün verilmeyip yerine inek sütünün verilmesi, daha sonra da ek gıdaların hazırlanmasında demirden zengin gıdalar yerine pirinç unu ya da inek sütü verilmesi gibi. Ek gıdaya geçerken gecikme de demirden zengin gıdanın alınmasını geciktirir.

  İlk altı aydan sonra azalan anne sütünün yerine bebeğin kilo alımının devamını sağlayabilmek için devam maması yerine uygun olmayan ek besin verilmesi de sıklıkla rastladığımız bir demir eksikliği nedenidir. Ülkemizde kırmızı et gibi demirden zengin besinlerin tüketimi dünya ortalamalarının altında olduğu için sağlıksız ek besinler demir açısından fayda sağlamamaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 May 2014