çocuklarda demir eksikliği nasıl giderilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


  1. Genellikle bebeklik çağında görülür çocuklarda kansızlık yeterli beslenememe ve demir ihtiyacının fazla olması bebeklerde kansızlığa nedne olan önemli unsurlardır.Kansızlık Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı için gerekli olan demir gıdalarla yeterince alınamazsa, vücut tarafından emilemezse, kan kaybı olursa veya demir ihtiyacı artmışsa demir eksikliği” gelişir.Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık hemen bir gecede oluşan birşey değildir. Kansızlığın oluşması için bir süre geçmesi gerekmektedir.

    cocuklarda-kansizlik-.jpeg

    Demir eksikliğini uzun süre yaşayan bir bebek kalıcı olarak zihinsel ve fiziksel sorunlar yaşayabilir bu nednele bir an önce tedavi edilmeis gerekmektedir.

    Zamanında doğan bebekler onları altı ay idare edebilecek bir demir deposu ile doğuyor. Bu depo özellikle hamileliğin son ayında doluyor. Bebeğiniz bu son ayı anne karnında geçirecek kadar sabırlı değilse ve erken doğduysa demir eksikliği yaşayabilir. Bir yaşından önce inek sütünde demir oranı hayli düşük. Aynı zamanda inek sütü demir emilimini de azaltıyor. Kimi zaman inek sütü bağırsaklarda küçük kanamalara neden olabiliyor- ki bu da demiri eksikliğine neden olur.

    Oyun çocukluğu döneminde bir-üç yaş ana sorun aşırı süt tüketimidir. Milkakolik sendrom" da denilen bu durumda sütün çocuğun açlığını oldukça kolay bir biçimde bastırması nedeniyle şişenin sonuna kadar içilmesiyle karakterizedir.Ergenlik döneminde 12-18 yaş hızlı büyümenin yanında özellikle genç kızlarda menstrüasyonla kan kaybı, vejeteryan ve semivejeteryan beslenme biçimi, yetersiz besin alımı, zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları demir eksikliğinin sık görülmesine neden olmaktadır.