Çocuklarda demir eksikliği nasıl anlaşılır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 18 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Özellikle bebeklerde görülen demir eksikliği nasıl anlaışılır.Çocuklarda demir eksikliği nedenleri neler neden çocuklarda daha fazla demir eksikliği görülmekte.Peki çocuklarda görülen demir eksikliği nasıl anlaşılır.Çocuklarımızda demir eksikliği olup olmadığını anlamak için ne yaptırmak gerekiyor hangi tahliller yaptırılırsa demir eksikliği olup olmadığı öğrenilir.Tüm bu soruların yanıtlarnı aşağıdaki kısa yazımızda bulabilirsiniz.

    Yetersiz Demir Alınımı Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi ve inek sütüne 1 yaşından önce başlanması demir eksikliği anemisi gelişmesinde en büyük etkenlerden biridir.Peki nedir demir eksikliği ve nasıl anlaşılır?

    Soluk renkte cilt ,Halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık ,büyümede yavaşlama ,Gelişim basamaklarında geri kalma gibi sıkıntılar göstermektedir.Ayrıca,Çabuk yorulma ,Toprak, kağıt yeme , Davranış bozuklukları , Sık enfeksiyon geçirme , Katılma nöbetleri , Dikkatini toplayamama , Öğrenme güçlüğü, okulda başarısızlık sorunlarıda çok sıklıkla görülür demir eksikliğininen belirgin belirtileri bunlardır.

    [​IMG]