Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda burun tıkanıklığı tehlikeli
  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl giderilir
  [​IMG]

  Burun tıkanıklığı nelere yol açmıyorki
  Burun tıkanıklığı sonucu nefes alamamak özellikle gece yaşanan ve çoğu zaman ileri boyutta olmadıkça üzerinde fazla durulmayan bazı şikayetlere neden oluyor. Ağızdan nefes almaya çalışan çocuğun dolaylı yoldan davranış bozuklukları sergileyebileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Solunum yolu zaman zaman kendi üzerine kapanarak nefes almayı durdurur. Buna uyku apnesi denir. Uykusunda huzursuz, horlayan, iç çeken çocuğun zaman zaman nefes almaya ara verdiği fark edilir. Yirmi saniyeden başlayıp 40-60 saniyeye uzayabilen bu nefes almama süreçlerinin ardından vücut oksijensiz kalır. Beyin hafifçe uyanıklık haline geçerek vücuda nefes alması için alarm verir ve çocuk derin bir nefes alır. Bu süreçler gece boyunca yüzlerce kez tekrarlanır.

  Burun Tıkanıklığının Etkileri

  Çocuğun uyku kalitesi bozulur. Sabahları baş ağrısı ile uyanır. Gün içinde derslerine konsantre olamaz, ders başarısı düşer. Etrafına karşı davranış bozuklukları sergiler. Bu durum birçok kez hiperaktivite, dikkat eksikliği bozukluğu tanısıyla tedavi edilir. Anne babalar çocuklarının gece aşırı terlediğinden şikayet eder. Terleme vücudun oksijensiz kalma dönemlerinden kaynaklanır. Yutma sorunları yaşayabilen çocukta iştahsızlık baş gösterir. Uyku apnesi, çocuklarda gece idrarını artırır ve çocuk gece altını ıslatmaya başlar. Daha önce idrarını tutabilen çocuk gece altını ıslatmaya başlayınca; davranış bozuklukları da göz önüne alınıp psikolojik açıdan takibe alınır. Ancak aslında ana sorun burun tıkanıklığıdır.

  Burun Tıkanıklığının Nedenleri

  Çocuklarda burun tıkanıklığının en önde gelen nedeni alerjik nezledir. Alerjik nezle ve tekrarlayan enfeksiyonlar çoğu kez geniz eti ve bademcik büyümesi ile sonuçlanır. Burun tıkanıklığı ve uyku apnesi olan çocuklarda geniz eti ve bademcikler operasyonla alındığında apne %80-90 düzelir. Ancak alerji tedavisi yapılmadan bademcik ve geniz eti alınan her 4 çocuktan birinde (% 25) geniz etinin tekrar büyümesi ve şikayetlerin tekrar başlaması söz konusudur. Bu çocuklar tekrar ameliyat olmak zorunda kalırlar.

  Horlayan ve sık hastalanan çocukta geniz eti ve bademcikler alınmadan önce mutlaka altta alerji araştırılmalıdır. Alerjinin tedavisi ile ameliyata gerek kalmadan geniz eti ve bademciklerin küçülmesi ve burun tıkanıklığının geçmesi mümkündür. Alerji tedavisi ile geçmeyen horlama ve uyku apnesinde geniz eti ve bademcik ameliyatı düşünülmelidir.

  Tedavi Sonucunda…

  Tedavisi ile burnu açılan çocuğun uyku kalitesi düzelecektir. Uyku kalitesi düzelen çocuğun okul başarısı yükselecek, gece uykuda büyüme hormonu salgısı artacağından büyümesi hızlanacak, iştahı artacaktır. Burun tıkanıklığına sonucu orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve en önemlisi astım gelişimi önlenecektir.
   


Similar Threads: Çocuklarda Burun
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Burun Kanaması 3 Aralık 2012
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Burun Kanamasi 14 Temmuz 2010
Sağlıklı Yaşam çocuklarda demir eksikliği nasıl giderilir 10 Şubat 2014
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Hipotiroidizm belirtileri 16 Ekim 2010
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Yatak Islatma nedenleri nelerdir? 13 Ekim 2010