Çocuklarda Burun Kanamasi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda Burun Kanaması, Çocuklarda burun kanamaları,Burun kanamasının nedeni,burun kanaması ilk yardım,burun kanaması tedavisi

  [​IMG]

  Çocuklarda burun kanaması oldukça sık görülen bir durumdur.Bu hem çocuğu hem de anne babayı korkutmaktadır.Çocuklarda burun kanamalarının sebebi çoğu zaman korkulacak hastalıklar değildir.

  Çocukta Burun Kanamasının Nedenleri

  Alerji
  Kontrol altına alınamamış alerjik nezle burun mukozasını daha kolay kanayabilir hale getirir.

  Üst solunum yolu enfeksiyonları
  Bu enfeksiyonlar sırasında da, burun mukozasının tahrişi sonucu kanamalar görülebilir.

  Burun mukozalarında kuruluk ve tahriş
  Özellikle iç mekanlarda havanın kuru olduğu kış aylarında önem kazanır. Serum fizyolojik içeren damla ve spreylerle burun içini nemli tutmak, ortamda bir buhar kaynağı bulundurmak yararlı olacaktır.

  Burun karıştırma

  Çocuklarda en sık görülen nedenlerden biri de budur.

  Kan hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları
  Kanda trombosit denilen pıhtılaşma hücrelerini etkileyen tüm hastalıklar veya pıhtılaşma faktörlerindeki bozukluklar burun kanamasına yol açar. Burun kanamasının altında böyle ciddi bir neden varsa, başka yerlerden de kanamalar olacaktır ( Dişeti kanaması, kolay morarma, kesilen yerin uzun süre kanaması gibi). Böyle bir durumdan şüphelenirseniz, zaman geçirmeden çocuk doktorunuza başvurmalısınız.

  Burunda yabancı cisim
  Çocukta tek taraflı, kötü kokulu bir akıntıyla birlikte olan burun kanamalarına minik parmakların burna soktuğu küçük bir cisim neden olabilir ! Bu yüzden boncuk, kuru yemiş gibi küçük cisimlere ulaşmamalarını sağlamalıyız.

  Burun Kanamasında Ne Yapmalıyız?


  Çocuğu sakinleştirin.
  Başını öne eğip ( arkaya değil) burnun ucuna bastırın.
  5 dakika bekleyin, ondan sonra kanamanın durup durmadığını kontrol edin. Durmamışsa basınç uygulamaya devam edin.
  Uzun süren ve sık tekrarlayan kanamalarda çocuğu doktora götürün. Çocuk doktorunuz, gerekli değerlendirmeleri yapacak, gerek gördüğü durumlarda bazı testler isteyecek veya çocuğun Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından da muayene edilmesini önerecektir.
  Dr.Nilüfer TOPRAKÇI
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı​