Çocuklarda Bahar Beslenmesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 14 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bahar mevsiminde çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini biliyormuydunuz?

  Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.Yeşim Çelik, bahar aylarında çocukların okul başarısını ve çevresiyle iletişimini olumsuz etkileyebilen yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçebilmek için anne babalara önerilerde bulundu.

  Uzun ve soğuk geçen kış günlerinin ardından yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, sürekli değişen hava koşulları, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Baharın geldiği dönemlerde havadaki negatif elektronların artmasıyla birlikte insanlarda değişik ruh halleri ortaya çıkar. Kendimizi çoğu zaman daha sıkıntılı, halsiz, yorgun ve bitkin hissederiz. Kas, omuz, sırt ve boyun ağrıları artmakta, yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları görülebilmektedir.

  Beslenme Alışkanlıkları Okul Başarısını Dahi Olumsuz Etkileyebilir

  Bu şikayetler yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülebilmektedir. Çocuğun okuldaki başarısını dahi olumsuz bir şekilde etkileyebilecek bu gibi rahatsızlıkların önüne beslenme alışkanlıklarını değiştirerek geçmek mümkün olabilmektedir. Çocuğun daha halsiz, yorgun ve sinirli olmasına neden olan yanlış beslenme alışkanlıklarını düzeltmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

  Yorgunluğu ortadan kaldırmak için beslenmede en etkili vitamin, C vitaminidir.

  Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu nedenle çocukların taze sebze ve meyve tüketmelerini sağlamak gerekmektedir. Ara öğünlerde çocuklara; şekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveler, ana öğünlerde de salata yedirilmelidir .

  Beyin performansı için en önemli öğün olan kahvaltıyı çocuklar kesinlikle atlamamalıdır
  Sıvı alımının artırılmasına özen gösterin. Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesi gereken sıvılardır. Gazlı, şekerli içecekler, hazır yoğunlaştırılmış şekerli meyve suları, gazozlar mümkün olduğunca az sıklıkta tüketilmelidir. Çocuklar için en sağlıklı içecek sudur. Gazlı ve şekerli içecekler yerine çocukların bol bol su içmeleri sağlanmalıdır.

  Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği

  Her yaşta olduğu gibi ekmek tüketimi çocukluk çağından itibaren dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar tercih edilmelidir.

  Geç vakitte yenen pilav ve makarna tembelleştirir

  “Nasıl olsa daha çocuk istediği saatte istediğini yesin” diye kesinlikle düşünmeyin. Çocukların da diğer yetişkinler gibi geç saatlerde ağır ve yağlı yemek yememesine özen gösterilmelidir. Geç saatlerde karnı acıkan çocuğa hafif besinler verilmelidir. Özellikle fazla yağlı karbonhidratlar tüketmek ( pilav, makarna, pasta, börek vs. ) çocuklardaki uyuşukluk halini artırır. Çocuğunuzu giderek tembelleşebilir. Bu yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalıdır. Tüketiliyorsa da akşam saatlerine bırakılmamalıdır.
    2. Cevap: Çocuklarda Bahar Beslenmesi

  Offfff offffff. Aklına geldikçe yemek yiyen bir oğlum var. Hangi vakit neye dikkat edeceğime şaşırdım valla bluecim. :(
    3. Cevap: Çocuklarda Bahar Beslenmesi

  Offf ki ne off benim minikte yemek seçer herşeyi yemez illa kendi kafasına göre beslenmek ister.
   


Similar Threads: Çocuklarda Bahar
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam çocuklarda demir eksikliği nasıl giderilir 10 Şubat 2014
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Hipotiroidizm belirtileri 16 Ekim 2010
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Yatak Islatma nedenleri nelerdir? 13 Ekim 2010
Sağlıklı Yaşam Çocuklardaki Tırnak Yeme Alışkanlığı nedenleri 16 Şubat 2010
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Saldırganlık hakkında bilgi 13 Temmuz 2011