Çocuklarda ateşi düşürmek için neler yapılabilir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 22 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuk ateşlendiğinde ne yapmalı?

  Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biri. 3 aydan daha büyük çocuklarda her ateş yükselmesinde doktoru görmeyi gerektirecek bir durum olmayabilir.

  Çocuğunuz size alıştığınızdan daha sıcak geliyorsa, tam bir ısı ölçümü yapmak gerekir.

  Eğer çocuk 3 aydan daha küçükse hemen doktora başvurulmasının altını çizen uzmanlar, bu arada yapılması gerekenleri,
  Bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra ateşini tekrar kontrol edin. Eğer çocuğunuz 3 aydan büyükse, yine ilk yapılması gereken: Üzerini açmak. Çocuğunuzun ´ateşi çıkarken´ titremesi son derece normal. ´Üşüttüğü için ateşi çıktı´ diye üzerini örtmeyin. Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur.
  Eğer çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın. Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa, hemen doktorunuzu arayın.Çocuğunuzu ılık suyla doldurduğunuz küvetin içinde 15-20 dakika oturtun.

  Parasetamol, ´Asprin içermeyen ağrı kesicilerde´ bulunan aktif maddedir. Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler bu maddeyi içermekte. Çocuklarda hiçbir zaman aspirinin ateş düşürücü olarak kullanılmaması gerekiyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şub 2017