Çocuklarda Astım ve Alerjiye Dikkat

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 19 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Çocuklarda Astım ve Alerji
  Çocuklarda Astım ve Alerjiye Dikkat


  Çocuklarda astım ve alerji hastalıklarında erken teşhis çok önemli..
  Ülkemizde her 5 çocuktan birinin alerjisi, 15'inden birinin de astımı var. Şayet çocuğunuzda geçmek bilmeyen öksürük, burun akıntısı ve hırıltılı nefes varsa bu belirtiler alerji veya astım olabilir. Bu hastalıkların doğru teşhis ile erken yaşta tedavi edilmesi gerekiyor. Bu hastalıkların mutlaka 7 yaşına kadar tedavi edilmesi gerekiyor.

  Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Yüksel; Gereksiz antibiyotik kullanımları çok aşırı hijyene dikkat etme, çocuğun alerjik bir yatkınlığa sahip olmasına ragmen bir duyarlılık olmayacaksa da olmasına yol açar diyor..
  Ailede alerji ve astım varsa, daha da dikkatli olunmalı.
  Doktor Yüksel, "Çocuk astımı 8 yaşında kendiliğinden geçer. Bu çok büyük bir yanlış. Sesiz hale geçer. ve ne zaman 20'li 30'lu yaşlarına gelip stres, çevre kirliliği ya da aksiyete gibi risk faktörüyle karşılaşınca bulgular tekrar ortaya çıkar ve bir daha artık bu bulgular geçmez.Annede alerji ya da astım varsa çocuk için risk yüzde 50'ye, sadece babada varsa yüzde 40'a, anne babada birlikte varsa yüzde 80'e çıkar." dedi.