Çocuklarda Altına Kaçırma

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 20 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda altını Islatma
  Çocuklarda idrar kaçırma


  [​IMG]

  Çocuk dört yaşından sonra hâlâ altını ıs*latıyorsa, ya da yeniden ıslatmaya başlamışsa, önce organik bir neden, sonra da psikolojik etkenler aranmalıdır. Eğer ço*cuk devamlı olarak altını ıslatıyorsa idrar torbasında bir bo*zukluk, idrar torbasının hareketlerini düzenleyen kaslarda felç durumu, idrar torbası ya da böbrek iltihabı olup olmadığı araştırılmalıdır. Böyle organik bir bozukluk yoksa, o zaman psikolojik nedenler göz önüne alınmalıdır.

  Tedavi:

  Yatak ıslatma organik bir nedenden ötürü ise, bu neden bulunarak tedavi edilmelidir. Eğer nedeni psikolojikse, tedaviye o yönden gidilmelidir.
  Bağırsak asalakları: Bağırsak asalaklarının oluşturduğu hastalıklar ülkelere göre değişiklik gösterir. Oldukça yaygın bir hastalıktır. Tek yönlü beslenme ve pislik sonucu çocuklar*da ve yetişkinlerde çok sık rastlanır. Genellikle karın ağrısı, iştahsızlık, açlık, kusma, baş ağrısı gibi belirtilerle ortaya çı*kar. Kimi zaman kaşınma sonucu makat çevresinde çatlaklar oluşur. Dışkıda hem kendileri hem parçaları hem de yumur*taları bulunur.
  Oksiyürler sarımsı beyaz renkli, 0,2-1 santim uzunlukta, dışkıyla dışarı atılabilen, iplik inceliğinde bağırsak asalakları*dır.

  Bağırsaklarda bulunan oksiyür miktarı çok değişiktir. Ok*siyürler az miktarlarda görülebildikleri gibi zaman zaman kit*leler halinde de ortaya çıkabilirler. Hastalık, oksiyür yumurtalarıyla bulaşır. Yumurtalar, dişi oksiyürler tarafından makat çevresine bırakılırlar. Makatta kaşıntı olmaya başlar ve kaşın*tıyla tırnak aralarına giren yumurtalar ağız yoluyla tekrar ba*ğırsaklara ulaşır. Kız çocuklarında üreme organlarına kaçan oksiyürler akıntılara neden olurlar. Tedavinin bütün aile birey*lerine uygulanması gereklidir. En önemli konu ellerin temiz*liğidir. Dışkılamadan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Tır*naklar kesilmeli ve temiz tutulmalıdır. Çocuğun kaşınmasını engellemek için de önlemler alınmalıdır. Oksiyür, ilaçlarla yok edilir.

  Askaritler, oksiyürlerden daha az rahatsız edici, ama da*ha tehlikeli, 15-40 santim uzunluğunda, solucana benzer incebağırsak asalaklarıdır. Dişi solucanların yumurtaları dışkıyla atı*lır. Hastalığın bulaşması insan gübresiyle gübrelenen sebzele*rin çiğ olarak yenmesiyle olur. Yumurtadan çıkan larvalar, ba*ğırsak çeperini deler, kan dolaşımına katılır ve akciğerlere kadar uzanarak iltihaplara neden olurlar. Askarit yumurtlamak için tekrar bağırsağa döner. Askaritler safrakesesine kadar ulaşırlarsa sarılık görülür. Ayrıca, yumaklar halinde toplana*rak bağırsak tıkanmalarına yol açabilirler. Bunda da temizli*ğe son derece önem verilmeli, sebzeler iyice yıkanmadan yen-memelidir. Askaritler de ilaçla yok edilirler.

  Tenyalar 4-10 metre uzunlukta yassı solucanlardır. Tenya*ların, topluiğne başı büyüklüğünde başı vardır ve gövdesi bir*birine eklenmiş yassı parçalar halindedir. Tenyanın varlığı, bu parçaların koparak dışkıyla atılması üzerine ortaya çıkar. İn*sanın dışkı yoluyla attığı yumurtalar sığır, domuz gibi hay*vanlarda konaklar ve larvaları oluştururlar. Bulaşma çiğ etin yenmesiyle olur. Tenyalar, salgıladıkları zehirli maddeler*le organizmayı etkilerler. Tenyalı çocuklarda baş dönmesi, aç*lık duygusu, karın ağrısı, kusma ve ishal görülür. Tedavisi uy*gulanacak 5 günlük bir kürdür.