Çocuklarda Altına Kaçırma nedenleri?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda Altına Kaçırma


  Bezlenmeyen bir çocuğun kaza İle altına büyük abdestini yapmasının üzerinde durulmamalıdır. Olay, psikolojik nedenlerle de olabilir.

  Çocuk kendine güven duymuyor ya da yeni doğan kardeşini kıskanıyorsa, altına yapabilir. Psikolojik sorunlar anlaşıldıktan ve çözümlendikten sonra, altına kaçırma olayı da, ortadan kalkar.

  Çocuğun olduğu kadar, anne ve babanın da önemli duygusal ve psikolojik sorunları söz konusu olduğunda, çocuğun durumunda bir düzelme ortaya çıkmadan önce, sorunların belirlenmesini ve çocuğun kendine güvenini yeniden kazanmasını beklemek gerekir.

  Altına kaçırma, sürekli kabızlığın sonucu da olabilir.Aşırı yumuşak ya da sıvı durumundaki dışkı, sürekli dolu kalın bağırsaklardan geçerek, dışarı sızabilir.

  Anüs kaslarını denetleyemeyen çocuk, farkında olmadığı bu sızıntıyı, istese de durduramaz. Altına kaçırma, sorun yaratan ve utanç verici bir olaydır.

  Ancak, çocuğa bu nedenle kötü davranılmaması zorunludur. Bunun yerine nedenlerin anlaşılmasına çalışılması ve doktora başvurulması gerekir.