Çocuklarda Alt Islatma

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Neden Çocuklar Altını Islatır  Bu soru Aileler tarafından sürekli sorulmakta bu durum karşısında ne yapacaklarını asıl davranacaklarını bilemeyen anne ve babalar uzmanlara başvuruyor ve çocuklardaki alt ıslatmanın nedenlerini araştırıyor.Çocuklarda görülen alt ıslatma nedenleri arasında sayılabilecek etkenlerden bazıları erken ve katı tuvalet eğitimi, kayıtsız anne baba yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır.

  Çocuklarda Tuvalet eğitimine erken başlama, tuvalet eğitimi esnasında uygulanan katı ve sert tutum ile kayıtsız davranan ebeveyn yaklaşımları çocuklarda görülen altını ıslatma sorunlarının başlıca nedenlerinden birtanesidir.

  Çocuklarda görülen altını ıslatmanın nedenleri iki farklı grupta incelenmelidir.

  Çocuklarda Altını ıslatmanın biyolojik etkenleri şöyledir;

  Çocuklarda altını ıslatmanın nedenleri arasında bulunan biyolojik etkenler ve bu etkenlerle ilgili gerekli bilgileri şu şekilde sıralanabilir Ayrıca kalıtımsal faktörlerde çok önemlidir. Fakat geçişin nasıl olduğu henüz belirlenmiş değildir. Yapılan araştırmalar ailesel bir yatkınlık olduğu görüşünde birleşmektedir.


  Altını ıslatan çocuklarda gece ADH salınımlarının devam ettiği ve altını ıslatma sorunu olmayan çocuklara göre sabah ADH seviyeleri daha düşük bulunmuştur.Çocuklarda görülen altını ıslatma nedenleri arasında yer alan psikososyal etkenler ve bu etkenlerle ilgili gerekli bilgileri şu şekilde sıralanabilir.

  Çocuklarda Tuvalet eğitimine erken başlama, katı tuvalet eğitimi ve anne-babanın uygunsuz veya kayıtsız tutumları zemin hazırlayabilir. Gelişimsel açıdan bebeğin mesane kontrolünü denetlemesinin olanaksız olduğu bir dönemde tuvalet eğitimine başlanması inatlaşmalara neden olmaktadır.Titiz ve düzenli bir annenin baskılı tuvalet eğitimine karşı pasif agresif bir tepkisi olarak görülmektedir.Çocuklarda Tuvalet eğitimine, çocuğun mesane kontrolünü kazanmaya başladığı 2.5 yaş civarında başlanması en uygun dönemdir.