Çocuklara vatan ve millet sevgisi nasıl anlatılır

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Vatan Sevgisi Nasıl Asılanmalıdır?

  Bunun için Nereden Baslamaliyiz?
  a. Din: Vatan sevgisini anlatabilmek için din kültürüne sahip olmak lâzim. Vatan, milletlerin dinlerini ve dinlerinin gereklerini hür biçimde, huzur içinde, rahatlikla yasayabildikleri yerdir. Milletlerin dinlerini yasayamadiklari yer onlarin zillet altinda kaldiklari yerdir. Dinler fert ve toplum halinde yasandigi için gerektiginde toplu yapilan ibadetler ancak hürriyetin oldugu yerde mümkündür. Bu konuda Sütçü Imamin Fransizlara siktigi kursunu aklimizdan çikarmamaliyiz.
  b. Dil: Milletler dillerini en rahat ve güzel biçimde ancak kendi vatanlarinda konusurlar. Dillerinden ortaya konan edebiyatlarinin da en güzelini vatanlarinda insa ederler. Bu arada milletleri yok etmenin en kolay yolu onlarin dillerini yok etmektir. Dil, milletlerin kimligidir. Vatan sevgisini anlatirken de dil unsurunu dikkatlice ve ehemmiyetle islemeliyiz. Dilimizi özenle kullanmayi tavsiye etmeliyiz. Dil bozulursa bütün toplum hayati bozulur. Çünkü anlasmak imkâni ortadan kalkar.
  c. Kültür: Din ve dil gibi soyut kavramlarin çesitli esyalarda somutlasmis hâline kültür deriz. Kültür, milletlerin yasayisinin bir panoramasidir. Millet fertlerinin giyinisinden ev hâllerine karda, kilimlerinden kasiklarina kadar, içtiklerinden yediklerine kadar her seyi kültür kavrami içine girer. Vatan sevgisi deyince milletimizin ortaya koydugu kültür ürünlerini de sevmek aklimizdan çikmamali. Bu ürünleri elestirmek hakkina sahibiz ancak bunlari asagilamak hakkimiz yoktur. Bunlari küçük görürken aslinda kendimizi, milletimizi küçük görürüz.
  d. Bayrak: Bayrak, milletlerin sembolüdür. Bayragimiz da sehit kanlarinin al rengiyle boyanmis, Islâmin parlak hilâliyle süslenmis ve yildiziyla milletimizin zirve özelliginin timsali olmustur. Bayrak, milletimizin diliyle, diniyle, devletiyle, kültürü ve vataniyla bir semboldür. Vatan sevgisi konusulurken bayraktan söz etmemek olmaz.
  e. Yurdumuz: Milletimizin yasadigi cografyadir. Milletimiz burada hürriyetin zevkini çikartir. Rahatça konusur, aglar, güler. Bayramini yapar, eglencesini düzenler. her seyini burada yasar. Dolayisiyla milletimizin tek siginagidir.
  f. Aile ve namus: Vatan hür oldugu müddetçe ailemizi e namusumuzu koruyup kollayabiliriz. Ancak vatan elden gitmis, esaret zincirleri bileklerimize geçmisse ne namus korunur ve ne de aile...
  g. Sehitlik: Sehitlik, milletlerin fertlerinin yukarida sayilan degerler ugruna hayatlarini feda edebilmesidir. Ancak bütün bunlarin merkezinde Müslümanlik olmak zorundadir. Sehitlik, Islâmla beraber bu isimle anilmaya baslamistir. Bazi inançsiz kesimlerin ölmüsleri için de kullandiklari bu kavram, yerinde bir kullanim sayilmaz. Çünkü ancak Müslüman olanlar hizmetleri esnasinda öldüklerinde sehit olabilirler.
  Sayilan kavramlar anlasilmadan vatan sevgisini anlatmak zordur. Çünkü vatan dedigimiz yurt, bütün bu unsurlarin hep beraber yasandigi mekândir.
  Bizler millet olarak yasayacagi vatanini seçen müstesna milletlerdeniz. Eskiden dünyanin tümüne hakim olmayi hedef seçen milletimiz günesi tug, gökyüzünü de çadir telakki etmistir. Islâmla sereflendikten sonra da Allah isminin yüceltilmesi için dünyaya nizam ve intizam verme davasina dönmüstür. Bu yüce davada milletimiz baska Müslüman milletlere daima kardes nazariyla bakmis. Onlari kendi öz kardesinden önde tutmustur.

  Vatan olmadan bir milletin ayakta durmasi mümkün degildir. Bir milletin var olmasi, hayatiyetini devam ettirebilmesi ancak vatanina sahip olmasiyla mümkündür. Bizi sefkatli bir ana kucagi gibi bagrina basan bu topraklari yabancilara çignetmemek, ay yildizli bayragimizi ebediyyen göklerde dalgalandirmak, semayi çinlatan ezani, gönülleri yeserten Kur'an seslerini susturmamak, topragin altindakileri rahatsiz etmemek, üstündekileri de zillete ve esarete düsürmemek için canla basla çalismak milletimizin her ferdinin görevidir.
    2. Cevap: Çocuklara vatan ve millet sevgisi nasıl anlatılır

  bir konu ancak bu kadar güzel özetlenir çok teşekkürler