Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Ne Zaman Verilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 23 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklara tuvalet alışkanlığı vermek için önce onun alışkanlığı kazanacak yaşa gelip gelmediğini hesaplamalısınız.Çocukların tuvalet alışkanlığı verilmeye başlanmasıgereken aylar 18 ile 30 ay arasıdır.Birçok Annenin malesef yaptığı en büyük hatalardan biidir çocuklarına tuvalet alışkanlığı kazandırırken onları korkutmak baskı yapmak ve sürekli azarlamak.Çocukların dört yaşlarına kadar bu alışkanlıklarını kazanmaları sağlanmalıdır.Bazı çocuklarda bu durum gecikebilir kimi çocuklar çok çabuk öğrenirken bazı çocuklar 4 yaşlarına gelmeleirne rağmen henüz tuvalet alışkanlıklarını kazanamayabilirler.Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan annelerin sabırlı davranmaları öneriliyor yoksa çocuk da bu sorun dahada büyübilmekte ciddi ssorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir.

  Eğer çocuğunuzun tuvalet eeğitimine başlayacaksanız aşağıdaki önerileri dikkate almanızı öneriyorum.Bu öneriler uzmanlar tarafından hazırlanmıştır.

  Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık ya da klozet için özel lazımlık almalısınız.

  Çocuğunuza sıkıştığı zaman lazımlığı kullanması gerektiği konuusnda ikna etmelisiniz ona cesaret vermelisiniz.Lazımlık çocuğunuzun göreceği bir yerde olsunki gördükçe tuvalet ihtiyacını yapmak aklına gelsin.

  Belirli saatlerde düzenli bir şekilde tuvalete çıkmak için rutin bir zaman oluşturun bu sadece tuvalet alışkanlığını kazandırana kadar olacak birşeydir.Tuvalet eğitimine gündüzleri başladığınızda, geceleri alt bezine devam edebilirisniz.Öncelikli amaç gündüz tuvalet kontrolünü sağlamak olmalıdır.

  Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara ara altına kaçırabilir bu gibi durumlarda sinirlenmeden sabırlı davranmaya özen göstermelisiniz.Bu dönemi kolay atlatabilmek istiyorsanız yazımızda üzerine basa basa söylediğimiz gibi sabırlı olmaya çalışın her halukarda biraz erken yada biraz geç çocuğunuz mutlaka tuvalet alışkanlığını kazanacaktır.